ANTALYA KEPEZ HÜSEYİN AVNİ ÇÖLLÜ İLKOKULU 3/B SINIFI DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR!

Antalya Kepez Hüseyin Avni Çöllü İlkokulu 3/B sınıfı öğretmen ve öğrencileri Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafında uygulamaya sokulan ANTALYA'DA DEĞERLER EĞİTİMİ ' adlı projeyi farklı ve etkin faaliyetlerle uygulayarak bizi biz yapan ve maalesef kaybolmaya yüz tutan değerlerine sımsıkı sarılıyor.

ANTALYA KEPEZ HÜSEYİN AVNİ ÇÖLLÜ İLKOKULU 3/B SINIFI
DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR !
( ANTALYA’DA DEĞERLER EĞİTİMİ )
Antalya Kepez Hüseyin Avni Çöllü İlkokulu 3/B sınıfı öğretmen ve öğrencileri , Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iki senedir uygulamaya başladığı
‘ ANTALYA’DA DEĞERLER EĞİTİMİ ‘ adlı projeyi birebir uygulayarak değerlerine sahip çıkıyor. İlgili proje sınıf öğretmeni Zorbay Şamil GELEGEN tarafından öğrencileri ile birlikte farklı etkinlikler ile işleniyor.
Projenin sınıf içi uygulanmasında öncelikle Antalya’da Değerler Eğitimi Proje Komisyonu tarafından hazırlanan ebeveynlere yönelik video , sınıfımız velilerine izlettirilerek , projenin velilere tanıtımı yapıldı ve bu projenin uygulanmasında, sınıf içi uygulamaların ebeveynler tarafından da evde destekleyici nitelikte davranışlar sergilenmesi istendi. İkinci aşamada projede sınıfımıza yönelik hazırlanan değerler aylık periyotlar halinde ,
a)İlgili değer ,hazırlanan planlama doğrultusunda sınıf ortamında öğrencilerle işlendi. Bu aşamada öncelikle ilgili değere yönelik öğrencinin ilgi ve motivasyonunu artıracak örnek konuşmalar ile öğrencinin hazır bulunuşluluğu sağlanıyor,
b)Bu süreçte öğrenciye kazandırılması hedeflenen değer veriliyor,
c)İlgili değer ile ilgili hazırlanan video gösterimi gerçekleştiriliyor,
ç)Öğrenciler ile soru-cevap şeklinde , ne düşündükleri ayrıca konu işlenmeden ya da video izlenmeden önce ilgili değer ile ilgili düşünceleri ile şimdiki düşünceleri arasında değişme olup-olmadığı analiz ediliyor.
Sınıfımızda yürütülen bu çalışmalar , sınıf dışı etkinlikler ile desteklenerek çalışmanın sınıf içinde sıkışması ve uygulamadan uzak kalmaması hedefleniyor. Örneğin temizlik değerinde lavabolara gidilmesi , çevre değerinde okul bahçesindeki bitkilerin incelenmesi , çevre-gürültü ya da görüntü kirliliğine dikkat çekilmesi vb.
Projenin uygulanmasında bir başka adımda dramatizasyon ya da söz konusu değer ile
şarkı öğretimi yapılıyor. Ya da ilgili değerin işlendiği hafta içinde söz konusu değer ile ilgili görsel sanat çalışmaları ile öğrencilerden sorunların tespiti ya da özlemleri ya da olumlu geri dönüşümler alınmaya çalışılarak , çalışmaların başarısı ölçülüyor. Yine ilgili değerle gerçekleştirilen bir başka etkinlik ise kitap okuma çalışması oluyor.Sınıf kitaplığımızda, teması söz konusu değer ile ilgili olan bir kitap , öğrenciler arasında paylaştırma yöntemi ile sesli okuma ve dinleme ayrıca zaman zaman okuma kesilerek öykü tamamlama ile analizler alınmaya çalışılıyor. Bu çalışma , yine müdürlüğümüz tarafından uygulanan ‘Okuma saati’ sürecinde de gerçekleştirilebiliyor. Şu ana kadar proje kapsamında Sevgi, Saygı, Temizlik değerleri belirtilen etkinlikler ile işlenerek kazanımlar sağlanmaya çalışıldı.
KANALI: Yaşam

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.