Salihli Kudret Demir Anasınıfında Robot ve Kodlama eğitimine başladı

Salihli Kudret Demir Ortaokulu Anasınıfında Robot ve Kodlama eğitimine başlanıldı. Çocuklarımızın bilişimsel ve algoritmik düşünme becerileri geliştirmelerini, bilgi ve iletişim teknolojilerinin aktif birer kullanıcısı olmalarını, bilişimsel araçların örneğin yazılım yazarı olmalarını, fikir üretebilen ve fikirlerini teknoloji kullanarak hayata geçirebilen, üretken bireyler olarak yetişmelerini hedefliyoruz.

MANİSA-Salihli Kudret Demir Ortaokulunu 16/03/2017 tarihinde ziyaret eden, Salihli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Dilek, devlet anaokulunda belki de bir ilk olan Robot ve Kodlama Saati dersini inceledi. Dilek “Geleceğin yerli ve milli yazılımcılarını Salihli'de yetiştiriyoruz" dedi.

Okul Müdürü İlker Atalay, “Müdür Yardımcımız Ertuğ Gözaydın’ın fedakar çalışmaları ile, 5 yaş grubundan itibaren uygulamaya başladığımız Kodlama Saati ve ardından Robot dersimiz, çocuklarımızın bilişimsel ve algoritmik düşünme becerileri geliştirmelerini, bilgi ve iletişim teknolojilerinin aktif birer kullanıcısı olmalarını, bilişimsel araçların örneğin yazılım yazarı olmalarını, fikir üretebilen ve fikirlerini teknoloji kullanarak hayata geçirebilen, üretken bireyler olarak yetişmelerini hedefleyen bir uygulamadır. Kodlama Saati Uygulaması ile çocuklarımızın fikir üretebilen ve fikirlerini teknoloji kullanarak hayata geçirebilen, üretken bireyler olarak yetişmesini hedefliyoruz” dedi.

Salihli Kudret Demir Ortaokulu Anasınıfını ziyaret eden Salihli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Dilek ; “Böyle bir çalışmanın devlet okullarında ilk defa yapılıyor. Müdür Yardımcısı ve Robot dersi öğretmeni Ertuğ Gözaydın’ın özverili çalışmalarından dolayı tebrik ederim. Kodlama saati uygulamasının temel amacı çocuklarımıza sadece bilgisayar bilimleri ve bilgi ve iletişim teknolojileri ile ilgili bilgi ve becerileri kazandırmak değil aynı zamanda 21.yy becerileri arasında bulunan, tüm dünyada kabul görmüş ve her bireyin edinmesi gerektiğine inanılan Bilişimsel Düşünme Yöntemi’ni (Computational Thinking Method) eğitimin bir parçası haline getirmektir. Geleceğin yerli ve milli yazılımcılarını Salihli'de yetiştiriyoruz diyebiliriz. Devletimizin ihtiyacı olan nitelikli beyinlerini anasınıfından başlayarak, yazılım mühendisliğinin temellerinin verildiği eğitimlerini önemsiyor ve destekliyoruz. Bu konuda fedakarca çalışan Kudret Demir Ortaokulu yöneticilerini kutluyorum” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İsa DİLEK'in ziyaretlerinde; Robot Eğitimlerini gerçekleştiren Müdür Yardımcısı ve Robot Eğitmeni Ertuğ GÖZAYDIN, Cupetto ile Kodlamaya ilk adımı nasıl attıklarını anlattı. Anasınıfı öğrencileri Cupetto ile gösteri yaptılar. Algoritma, Sıra, Ayıklama, Yineleme gibi programlamanın temel başlıklarını öğrendiklerini gösterdiler. Ardından robotlarını oluşturup, programlayıp yarıştırdılar. Son olarak devre şemasını öğrendikleri makey setleri ile muz ile piano çaldılar. Devlet anaokulunda bir ilki yaşatan okulumuz yöneticilerine ve tüm öğrencilerimize çok teşekkür ederiz.
KANALI: Bilim/Teknoloji

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.