Pendik Mesleki Eğitim : kayıt+sigorta+işverene teşvik+öğrenciye teşvik+İş imkan(istihdam)

Pendik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bilal GÜNDOĞDU’ dan destek. Okul müdürü Selami ÇİÇEK ve müdür yardımcıları oda ziyaretinde bulunarak yeni kanunu anlattı, okula davet edilecek işverenler, ustalar ve usta öğreticiler için konferans salonu oluşturulması, seminer çalışmasının yapılması ve işverenlerin ziyaret edilmesi konusunda oda başkanı Bilal GÜNDOĞDU tarafından destek sağlanacağı sözü alındı.

İSTANBUL- 6764 sayılı kanun uygulamaları; Pendik Mesleki Eğitim Merkezinde 6764 sayılı kanunla ilgili vatandaşların ve okulların bilgilendirilmesine devam ediliyor. Koordinatör öğretmenlerce iş yeri ziyaretleri yapılarak yeni kanun ve uygulama esasları anlatılarak esnaflar bilgilendiriliyor.

Pendik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bilal GÜNDOĞDU’ dan destek.
Okul müdürü Selami ÇİÇEK ve müdür yardımcıları oda ziyaretinde bulunarak yeni kanunu anlattı, okula davet edilecek işverenler, ustalar ve usta öğreticiler için konferans salonu oluşturulması, seminer çalışmasının yapılması ve işverenlerin ziyaret edilmesi konusunda oda başkanı Bilal GÜNDOĞDU tarafından destek sağlanacağı sözü alındı.

Kayıtların devamı:
Kanun gereği 2017 Eylül ayında öğretime başlayacak öğrencilerin kayıtlarının devam ettiği, kayıt olan öğrencilerin sigorta başlangıcının yapıldığını Eylül ayında okulda derslerinin başlayacağını, kayıt olan öğrencilerin işyerinde çalışmaya devam edeceğini ve sigortası devam ederken günlük yoklamasının alacağı belirtildi.

İşverene teşvik, öğrenci maaşında destek veriliyor.
6764 sayılı kanun gereği e-okul kayıtları esas alınarak İŞKUR tarafından işverene asgari ücretin çalışan sayısına bağlı olarak 2/3 veya 1/3 oranında teşvik verileceğini bunun çalışan öğrencinin maaşına yansımasının sağlanacağını bu nedenle hem okuyup meslek öğrenecek gençlerin hem de ekonomik haktan faydalanacağı belirtildi.

İstihdam alanı sağlanıyor.
Okul müdür yardımcısı Şenay BİLİR okula kayıt olmak için başvuran öğrencilere velileriyle birlikte yeteneklerine, ilgi alanlarına göre iş yeri tavsiye edildiğini, hatta bizzat öğretmenler tarafından işyerine birlikte giderek öğrencinin olumlu talebiyle karşılaşıldığında işveren-veli-öğrenci imzalı sözleşmenin hemen onaylandığını belirtti.

Şubat-Mart aylarında 99 kişiye iş imkânı:
Müdür Yardımcısı Ender DÜZLER şubat ayından bugüne kadar müracaat edenlerden şartları tutanların kayıtlarının yapıldığını 99 öğrencinin çeşitli mesleklerde işe başlandığını mevzuata göre işverenlerin hesaplarına İŞKUR dan paranın aktarılacağını belirtti.

Ustalara da belge verilecek:
Müdür yardımcısı Fevzi TÜRKMEN kayıt için başvuran öğrencilerin işyerlerinde halen ustalık ve usta öğreticilik belgesi olmayanları Yakup TAŞÇI ile birlikte bilgilendirerek denklik müracaatlarının sağlandığını, sınav programlarının yapıldığını, usta öğreticilik müracaatlarının alınarak 40 saatlik eğitimlere başlandığını belirtti.

Okul Müdürü Selami ÇİÇEK;
Yeni kanunla lise hakkı verilecek olması, öğrenciye-işletmeye teşvik verilecek olması, okuldan mezun olduğunda ustalık belgesi hak edileceğinin belirtilmesinin öğrenci-veli ve işveren tarafından olumlu karşılandığını, talep konusunda artış sağladığını belirtti. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığınca yayınlanacak mevzuat çerçevesinde mesleki eğitim merkezlerinin bu konuda rağbet göreceğini belirtti.

İsg eğitimleri
Yeni kayıt olan öğrencilerin işe başlamadan İş sağlığı ve iş güvenliği eğitimleri Pendik Mesleki eğitim merkezi öğretmenlerinden Atilla YURDAGÜL-Nejla SÜNGÜ- Fadime ARSLAN-Arzu YEGİT-Emine ÇETİN-Nejla SÜNGÜ öğretmenler tarafından 8 saatlik bir sunumla gerçekleştirilip sınav sonucunda başarılı olanlara sertifikaları verilerek işe yerleştiriliyorlar.
KANALI: Etkinlik

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.