Hava suyu nasıl tutar

İstanbul,Arnavutköy,Mehmet Akif Ersoy ortaokulunda 5-L, M, N, P, R şubelerinde Bilim uygulamarı derslerinde Öğrencilerim derse aktif katılır, yaparak- yaşayarak öğrenir, derse karşı ilgili ve istekli olurlar. Derslerde çeşitli etkinliklerle, yaparak yaşayarak kalıcı öğrenmeyi sağlamış oluruz.

İSTANBUL-İstanbul,Arnavutköy,Mehmet Akif Ersoy ortaokulunda 5-L, M, N, P, R şubelerinde Bilim uygulamaları derslerinde Öğrencilerim derse aktif katılır, yaparak- yaşayarak öğrenir, derse karşı ilgili ve istekli olurlar. 5-M sınıfından Elif Pişkin yaptığı etkinliğiyle dikkatleri çekmeyi başardı. Elif in etkinliğinin yapılışı;
Bardağa su doldurun.
Bardağın temiz olmasına ve kenarlarında kırık olmamasına dikkat edin.
Kağıdı bardağın ağzından daha büyük olacak şekilde kesin
Bardağın ağzını kağıtla kapatın ve kağıdı elinizle tutarken bardağı hızlıca ters çevirin
Elinizi kağıttan çektiğinizde su dökülmeyecek
Ne oluyor?:
Bardağı ters çevirdiğinizde üst kısımda bir hava haznesi oluşuyor. Buradaki hava basıncı dışarıdaki hava basıncıyla eşit. Kağıdı yavaşça bırakırken bardağın ağzından az miktarda su kaçıyor. Eğer içeri hava girmemesini sağlayabilirseniz bardağın içindeki hava basıncı, dışındaki hava basıncından azıcık daha az oluyor. Bu basınç farkı bardağın içindeki suyun ağırlığını kaldırmaya yetiyor. Bardağı ters çevirdiğinizde dışarı azıcık su kaçarken içeriye hava kaçarsa istediğimiz basınç farkını elde edemeyiz. Havanın içeri kaçmamasını suyun yüzey gerginliği sağlıyor. Eğer suya birkaç damla bulaşık deterjanı katarsanız yüzey gerginliği çok azalıyor ve deney başarısız oluyor. Sonuç olarak bardaktaki suyun dökülmemesi bardağın içindeki hava basıncının dışındaki hava basıncından daha az olmasına borçluyuz.
KANALI: Etkinlik
  • Fen bilimleri öğretmenimiz Coşkun KORKMAZ Bey'in emeğine sağlık. Tebrik ederiz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.