Fener alayı ve şivlilik heyecanı

Üç ayların başlangıcı, Konya’nın geleneği çocukların büyük heyecan ile beklediği fener alayı ve şivlilik hazırlıkları Konya Selçuklu Öğretmen Fuat Altan Anaokulu’nda başladı. 29/03/2017

KONYA-Üç ayların başlangıcı, Konya’nın geleneği çocukların büyük heyecan ile beklediği fener alayı ve şivlilik hazırlıkları Öğretmen Fuat Altan Anaokulu’nda başladı. Çocuklar aktif olarak kendi fenerlerini kendileri hazırladılar. “Fener alayı erkekler çeker halayı, kızlar bebek suratlı. Şivli şivli şişirdik, erken olan pişirdik, iki börek bir çörek, bize şivlilik gerek.” diyerek fener alayı ve şivlilikte söylenen tekerlemeleri büyük coşkuyla söylediler.
KANALI: Etkinlik
  • 20 yıl öncesine gittim. İlk öğretmenlik yaptığım yer: Konya. Şivlilik toplayan çocuklar ve tekerlemeleri. Bunlar ne diyor derdim. Öğrendiğimde çok hoşuma gitmişti. Gofret, leblebi, şekerleme toplayan çocuklar ve sonrasında meram bağları tarafında yapılan piknik. Bahar hiç bu kadar güzel bir gelenekle karşılanamazdı. "Fener alayı erkekler çeker halayı, kızlar bebek suratlı. Şivli şivli şişirdik, erken olan pişirdik, iki börek bir çörek, bize şivlilik gerek.”
  • Yolunuz düşerse bekleriz:))

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.