Kardeşlik ve birlikte yaşama kültürü

Sivas Süleyman Sami Kepenek İlkokulu olarak, Nisan ayı Değerler Eğitimi konumuz “Kardeşlik ve Birlikte Yaşama Kültürü” ile ilgili etkinlikler düzenledik. Çocuklarda kardeşlik duygusunu pekiştirmek ve birlikte yaşama, farklılıklara saygı duyma konularında olumlu davranış geliştirmek amaçlandı.

SİVAS- Süleyman Sami Kepenek İlkokulu olarak, Nisan ayı Değerler Eğitimi konumuz “Kardeşlik ve Birlikte Yaşama Kültürü” ile ilgili etkinlikler düzenledik. Ay boyunca yaptığımız çalışmalar kısaca şöyle:
Pano Hazırladık: Okul girişinde bütün öğrenci, öğretmen ve velilerimizin göreceği bir yerde bulunan değerler eğitimi panomuzu kardeşlik ve birlikte yaşama kültürünün anlatıldığı şiir, resim ve güzel sözlerle donattık.
Velilerimize Broşür Hazırladık: Okulda öğrencilerimize kardeşlik ve birlikte yaşama kültürünü kazandırabilmek için etkinlikler yaparken, evde velilerimizin de bu konuda destek olmasını sağlamak amacıyla broşür hazırladık.
Slogan Yarışması Yaptık: Kardeşlik ve birlikte yaşama kültürü konusunda slogan yarışması yaptık. Tüm öğrencilerimizi dâhil ettiğimiz yarışmada birbirinden güzel sloganlar hazırlandı. Birinci seçilen sloganı hazırlayan öğrencimizi ödüllendirdik.
Özel Kardeşlerimizle Buluştuk: Okulumuz masa tenisi takımı ile Sivas Ahmet Kutsi Tecer Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) masa tenisi takımı arasında dostluk ve kardeşlik müsabakası yapıldı. Öğrencilerimizin, özel öğrencilerle birlikte yaşama kültürünü kazanması amacıyla yaptığımız müsabakada kazanan dostluk ve birlikte yaşama kültürü oldu.

Dostluk Turnuvası Düzenledik: Tüm şubelerimizin katılımıyla futbol turnuvası düzenledik. 4 Eylül Stadyumunda gerçekleşen müsabakalar 3 gün sürdü ve yerel basında haberlere konu oldu. Kazanmanın değil, sportmence mücadele etmenin önemli olduğunun vurgulandığı müsabaka sonunda kupayı tüm sınıfların takım kaptanlarına vererek dostluk ve kardeşliğin önemine vurgu yaptık.
Kardeşlik Şarkıları Söyledik: Tüm sınıflarda bütün öğrenciler “Sevgiyle Kardeş Olalım” şarkısını ezberlediler ve hep birlikte söylediler. Mülteci öğrencilerimizin katılımını sağlayarak birlikte yaşama kültürünün önemini tüm öğrencilerimize kavratmaya çalıştık.
Boyama Çalışmaları Yaptık: Öğrencilerimiz kardeşlikle ilgili boyama sayfalarını boyayarak panolarında sergilediler.
Grup Resimleri Yaptık: Öğrencilerimiz büyük bir kâğıt üzerine köy resmi yaptılar. Öğrencilerde birlik ve beraberlik duygusunu geliştirmek için yaptığımız bu çalışmada öğrencilerin bir kısmı köyün çeşmesini, bir kısmı evleri, bir kısmı köyün camisini yaparak işbirliği içinde köy resmini tamamladılar ve yapılan resim okul koridorunda sergilendi.

Kompozisyonlar Yazdık: Yunus Emre’nin “sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz” sözü ile ilgili öğrencilerin kompozisyon yazmaları istendi. Öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği çalışmada çok güzel kompozisyonlar yazıldı.

Mülteci Öğrencilerle Oyun Oynuyoruz: Okulumuzda bulunan 25 mülteci öğrencimizin okulumuza ve ülkemize uyum sağlamalarına yardımcı olmak amacıyla birbirine yakın sayıda Türk ve mülteci öğrencileri bir araya getirdik ve geleneksel oyunlarımızdan oynadık. Sürekli devam edeceğimiz bu çalışmada mülteci öğrencilerimiz “günaydın, iyi akşamlar vb” kelimelerin kendi dillerinde nasıl söylendiğini Türk öğrencilerimize öğrettiler. Daha sonra “yağ satarım, bal satarım, mendil kapmaca vb.” oyunları oynadık ve çalışmaya katılan öğrenciler çok mutlu oldular.
Kardeş Okulumuza Gittik: Öğrencilerimizin kendi istekleriyle getirdikleri hediyeleri kardeş okulumuza götürdük. (Hediyeler kırtasiye malzemeleri, kitap ve oyuncak ağırlıklı olmuştur.)
Akrostiş Çalışması: Öğrencilerimiz “Kardeşlik” kelimesini akrostiş şiir yazarak anlamlandırdılar. Öğrencilerimizin yoğun katılım gösterdiği akrostiş şiirler okul panosunda sergilendi.
Duvarlara Kardeşlik Sözleri Yazdık: Okul koridorlarına büyük kâğıtlar astık. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve diğer okul çalışanları kardeşlik-birlikte yaşama ile ilgili güzel sözler yazdılar. Öğrencilere ifade olanağı verildiğinde çok güzel çalışmalar yapabildiklerini gösterdiler.
Geniş Aile Ziyareti Yaptık: Birlikte yaşamanın önemini vurgulamak için babaanne, anneanne ve dede gibi aile büyükleriyle birlikte yaşayan öğrencilerimizin aileleri ziyaret edilerek aile büyüklerine sahip çıktıkları için teşekkür edildi.
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinde Çalışmalar Yaptık: Öğrencilerimize kardeşlik ile ilgili ayet ve hadislerden bahsedildi. Sohbetler gerçekleştirildi.
Kısa Film-Animasyon Gösterimi: Kardeşlik ve birlikte yaşamanın önemine vurgu yapan kısa film ve animasyonlar sınıflarda öğrencilere izletildi.
Masallar ve Hikâyelerle Konu Pekiştirildi: Tüm sınıflarda kardeşlik ve birlikte yaşamanın öneminin yer aldığı masallar ve hikâyeler okunarak öğrencilerin konuyu daha iyi kavraması sağlandı.
Okul Bahçesinde “Kardeşlik Kalbi” Oluşturduk: Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi simgelemesi için tüm öğrenci ve öğretmenlerimiz okul bahçesinde kalp oluşturdu ve tek yürek, tek bilek olduğumuzu vurguladık. Tüm öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin okulun bir parçası olduklarını hissettirmeye çalıştık.
*Haberle ilgili okul web sitemizi ziyaret edebilirsiniz:
http://ssamikepenek.meb.k12.tr/icerikler/icerikler/icerikler/icerikler/icerikler/kardeslik-ve-birlikte-yasama-kulturu_3245600.html
KANALI: Etkinlik
  • Çalışmada emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz.
  • "Dilinizle söylerseniz kulaklarıyla dinlerler; gönülden, kalpten söylerseniz sizi kâinat dinler."

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.