Adapazarı MTAL mesleki eğitimde değerler eğitimi illede edep illede edep

"İllede Edep , İllede Edep" projesi ; Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi , Sakarya Üniversitesi , Sakarya Valiliği , Sakarya Müftülüğü ve Adapazarı İlçe MEM ortaklığında meslek lisesi kız öğrencilerinin de değerler eğitimleri kulvarında etkin çalışması için 2015 2016 eğitim öğretim yılında başlatılan ve halen farklı bir yapı ile 2016 2017 eğitim öğretim yılında da sürdürülen proje mesleki eğitimde uygulamalı değerler eğitimine güzel bir örnek olmuştur. Proje kız meslek liselerindeki öğrencilerin , yani geleceğin gençlerini yetiştirecek olan annelerin değerlerimizi daha etkin olarak kazanması için planlanmıştır. Meslek lisesi öğrencilerinin “uygulamalı değerler eğitimi” ile maneviyatlarının güçlendirilmesi, Tüm derslerde değerler eğitiminin öğrencilere daha cazip halde sunulması, Değerler eğitiminin mesleki liselerinde alanlarda ,atölyelerde üretim çalışmalarına yansıtılmasını amaçlayan bu proje büyük başarıya ulaşmış ve Sakarya ilinde büyük ilgi görmüştür.

SAKARYA - Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi "İLLEDE EDEP , İLLEDE" edep dedi. 2015 2016 eğitim öğretim yılında başlatılan ve halen farklı bir içerik eklemesi ile 2016 2017 yılında da devam eden mesleki eğitimde uygulamalı değerler eğitimi projesi İLLEDE EDEP , İLLEDE EDEP başarı ile devam etmektedir. Projenin yapılma nedeni kız öğrencilere değerler eğitimini mesleki eğitimle cazip hale getirerek kazandırmak.
Bu proje ile mesleki eğitimde değerler eğitimi; alanlar , atölyeler , öğretmenler ve öğrenciler ile birlikte ürünlere , sosyal çalışmalara, etkinliklere , fiziki ortamlara , yiyecek üretimine , mesleki gelişime çok güzel bir şekilde yansıtılmıştır. Değerler eğitiminin sadece seminer veya derslik içinde eğitime yansıması değil ; görsel tasarımlara , uygulamalı mesleki eğitim kazanımlarına çok etkin şekilde işlenmesi gerçekleşmiştir. Yıl boyu yapılan tüm çalışmaların mesleki eğitime kattığı sonuçlar ;
1- Peygamber Efendimizi anma Etkinlikleri kapsamında İl Müftülüğü , Sakarya Valiliği, Sakarya Üniversitesi, İlçe MEM ‘inde katkılarıyla okul programı ilçe çapında yapılmıştır.
2- İlk Kez Sakarya da bir meslek lisesinde ,30 kişilik Kız ilahi grubu kurulmuştur. İşlevini başarı ile gerçekleştirmiştir.
3- Hadisler hedef kitleye ezberletilmiştir , dereceye giren öğrenciler ödüllendirilmiştir.
4- Yıl içerisinde periyodik olarak İl müftülüğü personelinden öğrencilere sürekli seminerler verilmiştir.( Gelin Birlik Olalım temalı seminerler)
5- 85 öğrenciye hadis/ayet ezberlettirilmiştir.
6- 85 öğrenciye yakın bir sayı ve 20 öğretmen ile hadislerle ÇÖLE İNEN NUR isimli Peygamber efendimize ithafen belgesel filmi çekilmiştir.( 20 dak.)
7- WEB sitemizde sürekli dini yayınlar yapılmıştır.
8- Dinimizde “Bir Dünya Kadın” temalı konferans Mebder tarafından 220 öğrencimize verilmiştir.
9- “Hz. Peygamber Tevhid ve Vahdet” temalı konferans İlçe Vaizi tarafından 110 öğrencimize verilmiştir.
10- Okul girişinde elektronik duyuru panosunda sürekli değerler eğitimi vurgusu yapan sunumlar paylaşılmıştır.
11- Okuldaki öğrencilere yardım etmek amacıyla öğretmen yardım fonu kurulmuştur. 30 a yakın öğrenciye yemek ve yol yardımları yapılmıştır.
12- Tesettür giyim tasarımları üretimleri giyim alanında yapılmıştır.
13- El sanatları /Nakış alanında 30 adet Ayet/Hadislerle hat sanatının nakışta kullanılmasından ortaya çıkan tablolar yapılmıştır. Tablolar okul koridorlarına asılmıştır.
14- Öğretmenlerin tüm alanlarda işbirliği içinde çalışılması sağlanmıştır. ( matematik öğretmeleri ile nakış öğretmenleri , Din kültürü öğretmenleri ile El sanatları öğretmenleri , Grafik öğretmenleri ile tarih öğretmenleri vb. gibi işbirliği çalışmaları)
15- Sakarya İl Müftülüğü’ nün El sanatları / nakış alanının yaptığı Nakışta Hat ile ilgili 30 tabloya ait maddi desteği olmuştur.
16- Güncelliğini yitiren alanların ( Giyim Üretim alanı , El Sanatları Alanı/Nakış Dalı) çalışmalarını güncelleme fırsatı oluşturulmuştur.
17- Atölyelerde alan öğretmenlerinin değerler yönünde aktif çalışması sağlanmıştır.
18- İsteyen öğrencilere tesettür kıyafetler dikilmiş ve dağıtılmıştır.
19- Atölyelerde dini içerikli hediyelik objeler yapılmıştır.
20- Grafik alanında dini içerikli görsel sahne tasarımları yapılmıştır.
21- Grafik alanında okul koridorlarına 150*80 cm hadis ve ayet bannerler yapılmıştır. (baskı aşamasındadır)
22- Grafik alanında Ayaklı ayet/hadis bannerlerı yapılmıştır.
23- Grafik alanında 500*400 cm dev branda afiş hazırlanmıştır.
24- El hadis kartları hazırlanmış ve dağıtılmıştır.
25- Giyim alanında 30 adet ilahi korosu tesettür elbise dikilmiştir.
26- Giyim alanında 150 adet Kuran Kerim tilavetlerinde halka ve öğrenciye dağıtım için ipek tülbent üretimi yapılmıştır.
27- Yiyecek alanında gül şekilli lokumlar üretilmiştir.
28- Yiyecek alanında gül şerbetleri yapılmıştır.
29- Yiyecek alanında gül renkli kurabiyeler yapılmıştır.
30- Yiyecek alanında merkez ilçe çapında 2000 kişilik aşure ikramı yapılmıştır.
KANALI: UZEM

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.