Engel tanımadı görme engelli Arda Özgür Tubitak'ta Türkiye 3.'sü oldu

Arda Özgür,Görme Engelli,Tubitak 48.Liseler Arası Proje Yarışması Türkiye Finalinde,12.05.2017 Cuma günü,Türkiye 3.sü oldu,Görme Engelliler için Hazırladığı Dokunsal Haritalar Projesi nedeni ile, Manisa Soma Rıfat Dağdelen Anadolu lisesi

MANİSA-Eğitim hayatında yaşadığı sıkıntılardan yola çıkan Braille, görme engellilerin kolayca okuyup yazabilmesi için altı noktadan oluşan bir alfabe geliştirir. Bütün dünyada kabul gören ve pek çok dile uyarlanabilen bu alfabeye Braille alfabesi adı verilir. Braille alfabesi, kabul edildiği 1821 yılından bu yana milyonlarca görme engelliye ışık olurken, Braille’nin adını tarihe altın harflerle yazar.
Arda Özgür, Louis Braille’den yaklaşık 200 yıl sonra Soma'nın Cenkyeri Beldesinde, 21 Şubat 2000 günü Hüseyin ve Fehime çiftinin oğlu olarak dünyaya gelir. Küçük Arda’nın bir gözü doğuştan engellidir. Diğer gözünün zayıf gördüğü ise ancak altı yaşına geldiğinde fark edilir.Ailenin oğullarının görme engelli olacağını bilmesi oğullarına hayata dair her şeyi görürken öğretmelerine neden olmuştur.Babası Arda'ya Kuran okumayı neredeyse hafızlık seviyesinde öğretiyor,ülkemizin her yerini gezdiriyor dünyaya dair her şeyin aklında kalması için görürken her şeyi öğretmek içim akıl almaz bir çaba sarf ederken onu tamamen görmemeye hazırlıyorlar.Geçirdiği ameliyatlar ve kullandığı gözlükler ile bir süre daha görebilen Arda, on yaşına geldiğinde diğer gözünü de kaybeder.
Arda Özgür’ün eğitim hayatı Cenkyeri Öztüre İlköğretim Okulunda başlar. İçindeki eğitim ateşini ilkokul öğretmeni yakar ateşi öyle bir aşkla tutuşmuştur ki önüne geçen her türlü imkânsızlığı yakar, kül eder. Beşinci sınıfa geldiğinde ailesinin desteği ile Bornova Âşık Veysel Görme Engelliler Okuluna gider.
Arda’nın öğrenme aşkı önündeki en önemli engel materyal eksikliğidir. Görme engellilere yönelik bilgisayar klavyesi üretilmemesinden yola çıkan Arda, henüz ilköğretim son sınıfta okuduğu sırada, Braille alfabesinde yer alan kabartmalı harfleri ve sayıları kullanarak, bilgisayar klavyesi tasarlar. Tasarımı ile kendisi için önemli bir engeli aşan Arda, bilgisayarını kolaylıkla kullanmaya başlar.
Lise eğitimi için Soma’ya dönen Arda, Rıfat Dağdelen Anadolu Lisesine kaydını yaptırır. Eşit ağırlık öğrencisi olan Arda, coğrafya derslerine ilgi duymaya başlar. Bir gün coğrafya öğretmeni olan Sözer Vurgun, eğitim sürecinde hangi aşamada hangi materyalleri kullanarak coğrafya ile ilgili neler öğrendiklerini ölçebilmek için Arda’dan Dünya Küresi üzerinde Türkiye’nin yerini bulmasını ister. Haritada ülkemizin yerini bulamayan Arda için artık bu soruna bir çözüm bulmanın zamanı gelmiştir. Arda, daha ilköğretim yıllarında şekillendirdiği klavyesini çok değer verdiği coğrafya öğretmeni Sözer Vurgun ile paylaşır. Sözer hoca ve Arda el ele verirler. Bu zorlu yolculukta Okulun atölyesinde başlayan Resim öğretmeni Barış Tuzak alanındaki tecrübelerini de projenin hazırlanma sürecinin tamamında ortaya koyar. Atölyedeki çalışmalar yaklaşık 10 ay kadar sürer.
Sekiz aylık sürecin sonunda tamamen görme engellilere yönelik yüzlerce harita ortaya çıkar. Danışmanlığını Coğrafya Öğretmeni Sözer Vurgun'un yaptığı “Görme Engelliler için Dokunsal Haritalar"projesi TÜBİTAK’a gönderilir. TÜBİTAK tarafından Ege Bölgesi seçmelerine davet edilen Arda’nın projesi, 13940 proje içerisinden coğrafya alanında birinci seçilir.
Arda Özgür’ün dokunsal haritaları Türkiye’de bir ilktir. Henüz on yedi yaşında bir ilki gerçekleştiren Arda, eğitimin her türlü engeli aşacağına en güzel örnektir. Genç Arda Özgür’ün, kendisinden 200 yıl önce yaşamış ve görme engelliler alfabesini geliştirmiş Louis
Brailler’den hiçbir farkı yoktur. Oda tıpkı Brailler gibi haritaları sayesinde görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak ve adını tarihe altın harflerle yazacaktır.
48.'si düzenlenen Lise öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması "nda Danışmanlığını Coğrafya Öğretmeni Sözer Vurgun'un yaptığı Proje ile Türkiye 3. sü olarak Tubitak Başkanı Prof. Dr. Arif ERGİN'den başarı belgesini almış.
Tubitak Bşk. Yrd Prof. Dr. Erol ARCAKLIOĞLU
Tubitak Ege Bölge Başkanı Serdar Korukoğlu
tarafından tebrik edilmiş.Bu yarışmalara katılarak derece alan ilk görme engelli olmuş ve istendiği zaman aşılamayacak hiçbir engelin olmadığını bütün herkese göstermiştir.
KANALI: Bilim/Teknoloji

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.