Mesleki eğitimde seferberlik Pendik İlçe MEM ve Pendik mesem işbirliği

TEOG sonuçları mağdur yaratmasın; Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak bu öğretim yılı TEOG sonuçlarına göre öğrencilerin okul tercihlerinde ve okullara kayıt için gittiklerinde sorun yaşanmaması için gerekli tedbirler alınıyor. Pendik’te bulunan ortaokulların mezun sayısına göre kazanabilecekleri ve kayıt alanı olarak sıkıntı yaşamamaları için okulların kontenjanları, okulların alan ve dalları, adresleri, başarı sıralaması, mezun sayısı, avantajları, sosyal ve kültürel etkinlikleri, okul başarısı, okul kayıt şartları hususunda okul müdürleri sunum yaptı.

İSTANBUL-TEOG sonuçları mağdur yaratmasın;
Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak bu öğretim yılı TEOG sonuçlarına göre öğrencilerin okul tercihlerinde ve okullara kayıt için gittiklerinde sorun yaşanmaması için gerekli tedbirler alınıyor.
Pendik’te bulunan ortaokulların mezun sayısına göre kazanabilecekleri ve kayıt alanı olarak sıkıntı yaşamamaları için okulların kontenjanları, okulların alan ve dalları, adresleri, başarı sıralaması, mezun sayısı, avantajları, sosyal ve kültürel etkinlikleri, okul başarısı, okul kayıt şartları hususunda okul müdürleri sunum yaptı.
Sektör desteği için;
Müdür yardımcısı Ender DÜZLER; “Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY’ın, “Okullardan sektörlerin arzuladığı nitelikli iş gücünü sağlamak istiyoruz “ ifadesini biz de okullarımızda gerçekleştirmek istiyoruz dedi.
Mesleki Eğitim Şube müdürü Salih AÇIKEL;
135 okul ve kurumun katılımcı olduğu bu toplantıda; okul müdürleri, müdür yardımcıları, okul rehber öğretmenleri ve sınıf rehber öğretmenlerine hitaben konuşmasında, öğretmen ve idareci olarak sorumluluklarımızın fazla olduğunu, okul tercihlerinde öğrencilerin, velilerin bilgilendirilmesinin mutlu ve başarılı bir gelecek nesil yetiştireceğini Pendik’te mevcut okullara yenilerinin eklendiğini belirtti. Mesleki teknik okulların arttığını, gelecek öğretim yılında açılacak okulların ve Tematik Liselerin öğrencilere anlatılması gerektiğini, mevcut İmam Hatip Liseleriyle Anadolu Liselerinin başarısının arttığını Mesleki teknik okullarda da öğrenci sayısının arttığını belirtti.
Pendik mesemde Rekor kontenjan artışı;
Okul müdürü Selami ÇİÇEK 6764 sayılı kanunu toplumun her kesimine anlattıklarını, okul okul gezerek sunum yaptıklarını, yerel ve ulusal medyada haber yaptıklarını belirterek 13 alanda 684 öğrencinin TEOG sonrasında okul kayıt hakkı kazanacağını halen 120 öğrenci kaydının gerçekleştirildiğini belirtti.
Tematik Liseler;
Pendik’te eğitime devam eden Nuh Kuşçulu Cam Meslek lisesinin, Tematik Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi olduğunu sadece cam alanında öğrenci yetiştireceğini, Gedik Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinin Tematik Lise olduğunu sadece Metal İşleri alanında öğrenci yetiştireceğini belirttiler.
Farkındalığı artırmak için sektör desteği;
İlçe Şube müdürü Salih AÇIKEL konuşmasında; Mesleki ve teknik eğitime yönelik farkındalığın olumlu yönde değiştirilmesine katkı sağlamak, eğitim verdiği alanda uzmanlaşmış ve bu alanda sektörün desteğini alarak nitelikli, inovasyona açık, rekabetçi, girişimci, üretken iş gücünü yetiştirmek gayretimiz ve görevimizdir. Bu okullarımız mezunlarının istihdamını sağlamak amacıyla belirli bir meslek alanında tematik eğitim vermesi için ilçemizde iki okulun olması büyük avantaj. İmam hatip liselerimizin başarısının da olumlu yönde artması diğer ilçelere giden öğrenci sayısını azaltacak velilerimiz ve devletimiz israftan ve masraftan ayrıca kurtulacak zaman tasarrufu kazanan gençlerimiz de mutlu olacak dedi.
Sunum ve tanıtımda kayıt şartları;
Müdür yardımcısı Şenay BİLİR ve Meslek dersi öğretmeni Fadime ARSLAN toplantıya katılan rehber öğretmenlere, idarecilere okul kayıt şartlarını ve okula kayıt olan öğrencilere sağlanan avantajları anlatarak, bilgi için gelecek her öğrenciye, veliye öğretmene sunum yapabileceklerini belirttiler.
İşverene teşvik, öğrenciye sigorta ve maaş:
Okul müdürü Selami ÇİÇEK; 1 ocak 21017 tarihinden kayıt yaptıran öğrencilerin yayınlanacak yeni müfredata göre eğitim göreceklerini, sigortalarının yapıldığını halen bir işletmede çalıştıklarını, işveren hesabına asgari ücretin belli bir miktarını banka hesaplarına teşvik olarak yatırıldığını, işveren tarafından çırak öğrencinin banka hesabına asgari ücretinin 1/3 den az olmamak üzere ücret yatırıldığını, eğitimlerinin 3. Yılının sonunda sınav başarılarına göre kalfalık, 4. Yılın sonunda başarılı olduklarında ustalık belgesi alacaklarını belirtti.
KANALI: Etkinlik

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.