Nereden nereye

KONYA/Karatay/Mehmet Zahid Kotku Anadolu İmam Hatip Lisesi Maker (Yapıcı) Atölyesinde düzenlenen web sitesi hazırlama kursları sonucunda öğrenciler proje ödevlerini artık kağıt ortamda değil, internet ortamında hazırlayıp, sunmaktadır.

KONYA-İnternet öncesi ödev hazırlamayı bilirsiniz. Dönem ödevi (proje) araştırması tam bir çileye dönüşürdü. Cumartesi kütüphaneye gideceksin. Eğer kütüphaneye giren sayısı fazla değilse Kütüphaneye girmek için nüfus cüzdanını kapıdaki görevliye vereceksin. Dewey 10 lu sistemine göre düzenlenmiş sistemden tahmini olarak ödevin olduğunu düşündüğün kitabın bilgilerini kağıda yazarsın. Kağıdı görevliye ver, görevli bir süre sonra kitabı bulur gelir. Araştırma konun kitabın içinde varsa oturup yazabilir veya parana kıyıp fotokopi çektirebilirdin. Daha sonra çizgisiz kağıda güzel yazı ile ödevini yazdıktan sonra öğretmenine teslim ederdin.Ama kütüphaneye giren sayısı fazla ise dış kapıdaki görevli seni içeri almaz, içeriden birisi çıkarsa o zaman sen girebilirdin.

Günümüzde ise proje hazırlama çok farklı bir hale geldi. Kütüphaneye gidip sayfaların arasında boğuşma derdi sona erdi. Bilgisayarın başında google amcaya yazıyorsun o senin adına projeni güzelce hazırlıyor. Sen de yazıcıdan çıktısını alarak öğretmenine teslim ediyorsun.

Proje hazırlama konusunda fark ettiyseniz iki dönem (1)İO-İnternet Öncesi 2)İS-İnternet Sonrası) arasındaki proje araştırma bölümü teknolojiye ayak uydurmuş ama öğretmene teslim edilen fiziki sayfalar değişime uğramamıştır. Hala projeleri kağıt üzerinde teslim ediyoruz.

Projemiz ile "Bu durumu farklı hale getirebilir miyiz?" düşüncesiyle yola çıktık. 2016/2017 eğitim öğretim yılında KONYA/Karatay/Mehmet Zahid Kotku Anadolu İmam Hatip Lisesi Maker (Yapıcı) Atölyesinde düzenlenen web sitesi hazırlama kursları sonucunda öğrenciler proje ödevlerini artık kağıt ortamda değil, internet ortamında hazırlayıp, sunmaktadır. Öğrencilerimiz bilgisayar ortamında ürettikleri bir içeriğin başka bilgisayarlarda da görünmesinin kendisinde oluşturduğu heyecanı dile getirirken görmeliydiniz.
Öğrencilerimizin oluşturduğu web sitelerini aşağıdaki linklerden görebilirsiniz.
www.celalettinozer.net (Kişisel yazılarını yayımlamakta)
http://egitimsinifi.com/Upload_ASP/Upload/cumlelaboratuvari/index.htm (Metinde dil bilgisi incelemeleri)
KANALI: Bilim/Teknoloji

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.