Bilime adanmış bir ömür Prof. Dr. Fuat Sezgin

İlk baskıda adı “Bilimler Tarihçisi Fuat Sezgin” olan kitabın yeni baskıda adı “Bilim Tarihi Sohbetleri” olarak değişti. Yalova Anadolu İmam Hatip Lisesi 09.09.2017

YALOVA- Fuat Sezgin 1942 senesinde İstanbul Üniversitesi'nde dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oryantalisti kabul edilen Alman Hellmut Ritter'in öğrencisidir. Hocasından, İslam coğrafyasında yetişmiş bilim adamlarının Avrupa'nın en büyük âlimleri seviyesinde olduğunu duyunca çok şaşırır:
"Dehşete düştüm. Çünkü ilkokulda, lisede öğrendiğimiz şeyler tamamıyla buna aykırıydı. Modern dünyanın gelişimine İslam dünyasının katkısını sıfır diye biliyorduk. Ritter'in sözleri İslam ilimleri tarihini öğrenmem için kırbaç rolü oynadı. Bütün dünyayı terk ederek gece gündüz bunun için çalıştım..."
Prof. Sezgin, tartışmasız dünyanın en önemli bilim tarihçilerinden biridir. Yakınları onun 27 dil bildiğini söylemektedirler.
Sezgin 27 Mayıs 1960 askeri darbesi sırasında üniversiteden uzaklaştırılan ve 147'likler diye bilinen akademisyenler arasındadır. 1961 yılında Almanya'ya gider ve 1982 yılında J. W. Goethe Üniversitesi'ne bağlı Arap-İslam Bilimleri tarihi Enstitüsü'nü ve 1983'te bunların müzesini kurar.
Prof. Sezgin, bu müzede, İslam kültür çevresinde Müslüman bilginler tarafından yapılmış aletlerin ve bilimsel araç ve gereçlerin yazılı kaynaklara dayanarak yaptırdığı numunelerini sergilemektedir.
Aynı zamanda İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi'nin açılmasına önayak olmuştur.
http://www.ibtav.org/fotograflar
http://www.ibtav.org/
KANALI: Kültür/Sanat
  • Prf. Dr. Fuat SEZGİN hocamızın azmi, başarısı ve çalışkanlığı hepimize örnek olsun. Milli ve manevi her türlü değerlerimize sahip çıkanlara teşekkürler.

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.