Yeniden Kafka

Ünlü yazarın bugüne kadar yayımlanmamış öyküleri bu kitapta gün yüzüne çıkıyor. Yalova Anadolu İmam Hatip Lisesi 09.09.2017

YALOVA- Yazarın dediği gibi; “Üzüntü, özlem, yaşama olan bu bağlılığımla nasıl çıldırmıyorum daha? Çok yalnızım, dilsizlerin yalnızlığına benziyor yalnızlığım, onun için hoş görün bu gevezeliğimi, dinleyecek birini bulunca boşalttım içimi, susamazdım artık…”

Aslen Çekyalı olan yazar, eserlerini Almanca yazmıştır. 1915 yılında yayınladığı ve büyük yankılar uyandıran "Dönüşüm" kitabı ile edebiyat dünyasını sarsmıştır.
20. yüzyılın Alman Edebiyatının önde gelen yazarlarından Franz Kafka, edebi kişiliği ve ortaya koyduğu güzel eserlerle adı unutulmazlar arasında yer aldı.
Bireyin topluma ve kendisine olan yabancılaşmasını ustalıkla anlatan Kafka, Milena'ya Mektuplar Kitabıyla da hafızalara kazınmış bir edebiyatçı. Hayatta iken yazdıklarını yayınlamayan bu yalnız adam vefatından sonra da eserlerinin yakılmasını vasiyet etmişti. Geçtiğimiz haftalarda kitap raflarında yerini alan Yakılmamış Öyküler okuyucularla buluştu.
HİTLER ve ZULÜM
Adolf Hitler, devrinde kendisine muhalif olan yazarların, gazetecilerin sürgün yollamıştı. İşte bu hikaye kitabı yazarın bütün öykülerin toplamıdır.
DOST ve VEFA
Kafka'nın ölümünden sonra Milena'ya Mektuplar'da olduğu gibi bu kitabını da yakın arkadaşı Max Brod edebiyat dünyasına kazandırdı.
Bu bir vasiyet ihlali midir yoksa büyük bir fedakarlık mıdır?
Takdir ve söz sırası sizde...
KANALI: Kültür/Sanat

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.