Avusturya’da mesleki eğitim almak ister misiniz

Adana Çukurova Kurttepe Şehit Ali Öztaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Viyava/Avustrya'ya meslek eğitimi alacak.

ADANA-Projenin Adı: Lazer Teknolojisinin Makine İmalat Sanayinde Kullanımı Eğitimi
Yararlanıcı Sayısı: 20 öğrenci
Programın Adı: Erasmus
Ana Eylem: Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği
Çalışma Yapılacak Ülke: Avusturya/Viyana

Projenin Tanımı: Projeye konu olan lazer teknolojisi son yıllarda makine imalat sanayinde kullanımı hızla yayılan yeni teknolojilerden birisidir. Kısaca ışık (fotonik) teknolojisi olarak adlandırılan bu teknoloji bilişimden endüstriyel üretime son 50 yıla damgasını vuran elektron (elektronik) teknolojisinin yerini almaktadır.

Teknolojinin her geçen gün hızla ilerlediği bu zamanda, imalat sürecinin hassas, hızlı ve kusursuz yapabilmek için kullanacağımız makine ve ekipmanların bilgisayar kontrollü olma gerekliliği kaçınılmazdır. Lazer teknolojili makine imalat tezgahlarının tamamı bilgisayar kontrollüdür. Bilgisayar kontrollü diğer klasik imalat sistemlerine göre oldukça pahalı olan lazerli sistemler, ürünün üretim süreci, üretimdeki iş gücünün niteliği, kullanılan malzeme sarfiyatı ve üretimdeki kusursuzluk açısından diğer sistemlere göre önemli yenilikler içermektedir.
Klasik sistemlere göre önemli farklılıklar içeren ve son derece pahalı olan lazer teknolojili tezgahların kullanımı için, iyi yetiştirilmiş teknik elemanlara ihtiyaç vardır. Ancak yöremiz okulların tamamında bu teknoloji henüz mevcut değildir.
AB'nin makine imalatında önemli ülkelerinden birisi olan Avusturya'da uygulanacak proje ile katılımcıların makine imalatı alanında sahip oldukları bilgiler, yenilikçi teknolojiler çerçevesinde güncellenecektir.
Çalışma Programının Kapsamı: Proje lazer teknolojisinin okulumuzda ilgili alanlardan seçilmiş bir grup öğrenciye öğretilmesi, okuldaki öğretim sürecinin lazer teknolojisinin etkin öğretimini sağlayacak şekilde geliştirilmesini temin etmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu çerçevede proje ile gerçekleştirilmesi planlanan özel amaçlar;
1- Lazer teknolojisi kullanılarak yapılacak bir iş parçasının autocad, solidworks, catia, procad vb. programlar kullanılarak tasarımı (cad), tasarımı yapılan parçanın imalar sürecinin simülasyonu,
2- Tasarlanan parçanın üretim kodlarının mastercam, procad vb. programlar vasıtasıyla üretimi (cam),
3- Çoklu lazer tezgahlar ile yapılacak üretim aşamalarının, iş akışının tasarımı ve üretim sürecinin otomasyonu, üretim bandı oluşturulma esasları,
4- Lazer tezgahlarında üretim ve montaj işlemleri,
5- Üretim sürecinde iş akışının kontrolü,
6- Ürünlerin kalite kontrolü işlemlerinin öğrenilmesidir.

Sertifikalandırma: Katılımcılara değişim faaliyeti sonrası Ev Sahibi Ülke kurumu tarafından katılım sertifikası düzenlenecektir.

Katılımcıların Hazırlıkları: Bu kapsamda planlanan hazırlık faaliyetleri;
1. Mesleki hazırlık,
2. Dil hazırlıkları,
3. Kültürel hazırlık,
4. Teknik hazırlıklardır.
İrtibat kişisi:
Uzm. Öğrt. Remzi Kuşçuoğlu
Makine Yüksek Mühendisi ve Metal Teknolojisi Öğretmeni
KANALI: Duyuru

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.