Soğan zarı hücresinin incelenmesi

DENİZLİ- Çal Belevi Halil Uzun Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Nurcan Hazıroğlu rehberliğinde 6/A Sınıfı öğrencileri ile birlikte 22/09/2017 tarihinde okulumuz fen bilimleri dersliğinde soğan zarı hücresi ile ilgili etkinlikler gerçekleştirdiler.

DENİZLİ- Fen Bilimleri dersliğinde 6/A Sınıfı öğrencileri ile yapılan deneyde; soğan dörde bölündükten sonra soğanın zarı çıkartıldı. Büyüteçle zar incelendi. Hazırlanan zar daha sonrasında mikroskopta incelendi.

Yapılan bu etkinlikle; “Hücre; zar, sitoplazma ve çekirdek olmak üzere üç temel kısımdan meydana gelir. Deneyde bir bitki hücresi incelenmiştir. Bitki hücresinde hücre zarının dışında hücre duvarı(hücre çeperi) bulunur. Hücre duvarının varlığı nedeniyle bitki hücresi köşeli bir görünüme sahiptir. Bitkinin yeşil kısımlarındaki hücrelerde kloroplast bulunur. Bitki hücresinde sentrozom yoktur, az sayıda ve büyük kofullar vardır.” sonuçlarına ulaşıldı.

http://beleviortaokulu.meb.k12.tr/tema/icerikler/sogan-zari-hucresinin-incelenmesi_3531283.html adresi üzerinden ayrıntılı bilgi edinebilir ve diğer görsellere ulaşabilirsiniz.
KANALI: Etkinlik

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.