Çalışkan olmak

GAZİANTEP Nizip İlçesi , Salih İlhan İmam Hatip Ortaokulu 2017-2018 eğitim öğretim yılı ekim ayında “Ayetler ve Hadislerle Değerler Eğitimi” projesini “ Çalışkan Olmak” temasıyla devam ettiriyor.

GAZİANTEP Nizip İlçesi , Salih İlhan İmam Hatip Ortaokulu 2017-2018 eğitim öğretim yılı "Ayetler ve Hadislerle Değerler Eğitimi" projesinin ekim ayı konusu “Çalışkan Olmak” temasıyla birinci haftada “ Rabbim ilmimi arttır.” (Taha Suresi 114.ayet) ve Peygamber Efendimiz’in “İki nimet vardır ki , insanların çoğu bu nimetleri kullanmakta aldanmıştır : Sıhhat ve boş vakit ” hadisi olarak belirlenmiştir.
“Çalışkan Olmak” konulu ayet ve hadis ışığında şekillendirdiğimiz panomuz da Harezmi , Razi , İbni Sina , Akşemsettin, Ali Kuşçu , Mimar Sinan gibi İslam bilginlerinin insanlık tarihine derin izler bırakmış eserleri , buluşları , başarıları ön plana çıkartılmıştır.
Aynı temayla hazırlanan diğer görsellerle de “Hz.Ali , Mevlana , Fatih Sultan Mehmet , Mustafa Kemal Atatürk ,Konfüçyüs , Edison , Victor Hugo , Necip Fazıl” gibi önder ve lider şahsiyetlerin öğrencileri aktive edecek ilham verici sözleri kullanılmıştır. “İnsanın kanadı gayretidir” diyen Mevlana ; “Devler gibi eserler vermek için karıncalar gibi çalışmak lazım” diyen Necip Fazıl ; “Çalışmak hayat , düşünmek ışıktır” diyen Victor Hugo’yla rengarenk bir pano hazırladık.Tören öncesinde yeni ayın ilk haftasının ayet ve hadisini paylaşarak öğrencilerimizi bilgilendirdik.
Örnek şahsiyetlerin hayatlarından , sözlerinden hareketle çalışmanın , çalışkan olmanın insanı yücelttiğinin farkına varabilmelerini sağlamak ; başarmak için gayret göstermenin önemli olduğunu gözler önüne sermek ; çalışan , üreten , keşfeden , araştıran , ülkesinin ve milletinin geleceğine katkıda bulunmayı vazife edinen yüksel idealler peşinde bireyler yetiştirebilmek hedeflenmiştir. Biliyoruz ki : “Hiçbir şeye ihtiyacımız yok , yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır: ÇALIŞKAN OLMAK.”(Mustafa Kemal Atatürk)
KANALI: Etkinlik

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.