MEB YEĞİTEK, Suriyeli çocuklar için mobil oyun hazırladı

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından Suriyeli geçici koruma altındaki çocukların Türkçe öğrenimine yönelik oyun bazlı “Bil Bakalım” adlı bir mobil uygulama hazırlandı.

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından Suriyeli geçici koruma altındaki çocukların Türkçe öğrenimine yönelik oyun bazlı “Bil Bakalım” adlı bir mobil uygulama hazırlandı.
“Bil Bakalım” mobil uygulaması, Millî Eğitim Bakanlığınca öncelikle ilkokul çağında bulunan 7-9 yaş arasındaki Suriyeli geçici koruma altındaki çocuklar için geliştirildi. Bu çocukların eğitimi ve Türk toplumuna uyum sağlamaları amacıyla hazırlanan oyunun tasarım, içerik ve yazılım altyapısı dâhil tüm aşamaları Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünde görevli öğretmenler ve yazılımcılar tarafından hazırlandı.
Suriyeli geçici koruma altındaki çocuklar, eğlenerek Türkçe öğrenecek
“Bil Bakalım” mobil oyununda, Suriyeli geçici koruma altındaki çocukların günlük yaşamda sıkça karşılaşacakları kavram ve kelimeler bulunuyor. Oyunda çok sayıda ana ve alt kavramdan oluşan sözcükler yer alıyor. Bu sözcükler sayesinde Türkçeyle ilk kez tanışan çocuklar, Türkiye’de hayatlarını kolaylıkla sürdürebilecekler. Oyunda çocukların Türkçe öğrenmeleri ana hedef olurken aynı zamanda eğlenmeleri de göz önüne alındı. Etkileşimli olarak hazırlanan “görsel-işitsel-kavramsal” nitelikli oyun, çoklu zekâya yönelik özellikler taşıyor. Suriyeli geçici koruma altındaki çocuklar için yeni mobil oyunlar hazırlanmaya devam edecek.
Google Play ve EBA Dükkândan erişilebilen oyun, yakın zamanda App Store’da da olacak.
KANALI: Duyuru
  • eba dükkana nasıl ulaşabilirim?
  • Eba dükkana nasıl ulaşabilirim?Teşekkürler.
  • uygulamayı gördüm harika olmuş fakat her öğrencinin akıllı cep telefonu olmadığı için bizlerinde mülteci öğrencilere Türkçe öğretimi yaptığımızdan bu uygulamanının eba nın içinde de olması daha uygun olur düşüncesindeyim.Emeğinize elinize sağlık tşk ederim.
  • Eba nın içinde bu uygulamaya yer vermek bizim için pratik olacaktır.Emeğinize sağlık.

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.