Dijital ortamda kulüp ve proje ödevi seçimleri

TRABZON – Kaşüstü Çok Programlı Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri rehber öğretmeni Emrah ÇAĞLAYAN’ın geliştirdiği yazılım ile öğrencilerin kulüp ve proje ödevi seçimleri dijital ortamda gerçekleştirerek iş yükünden ve kırtasiye giderinden kazanç sağladı.

TRABZON - Kaşüstü Çok Programlı Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri rehber öğretmeni Emrah ÇAĞLAYAN’ın geliştirdiği yazılım ile öğrencilerin kulüp ve proje ödevi seçimleri dijital ortamda gerçekleştirerek iş yükünden ve kırtasiye giderinden kazanç sağladı.

Hayatın her yönünde olduğu gibi eğitim sistemimiz de teknolojik gelişmelerden faydalanmaktadır. E-okul, eba ve mebbis gibi portallar öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin işlerini kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır.

Okullarda her sene başı tüm öğrencilere kulüp ve proje ödevi seçimi yaptırılmaktadır. Bu seçim işlemi klasik metot olan kağıt ortamında gerçekleştirilmekte. Seçim sonrasında proje ve kulüp dağılımlarını gerçekleştirmek, listeler çıkartmak idare ve sınıf rehber öğretmenleri için büyük bir iş yükü çıkartmaktadır. Özellikle Fatih projesiyle birlikte zenginleşen teknolojik imkanları da kullanarak okullarda yıllardan beri kağıt ortamında gerçekleştirilen kulüp ve proje ödevi seçimlerini dijital ortama taşıdık.

Geliştirilen yazılım okul web sayfamız üzerinden kullanıma açıldı. Öğrencilerimiz tabletleri, telefonları veya bilgisayarlarıyla zaman ve mekandan bağımsız olarak diledikleri yerden tc kimlik numaraları ile birlikte sisteme giriş yaptılar. Giriş yapan öğrenciler kulüp seçimini ve aldığı derslerden oluşan seçim listelerinden 5 adet proje tercihini yaptılar. Sonraki aşamada sınıf rehber öğretmenlerimiz rehberlik dersinde etkileşimli tahtalar üzerinden sisteme giriş yaparak kulüplerde ve proje derslerindeki yığılmaları da göz önünde bulundurarak nihai seçimleri yaptılar. Böylelikle bu iki aşama sonucunda tüm öğrencilerimizin kulüp ve proje seçimleri gerçekleştirildi. İdaremiz sisteme girerek hangi kulübe hangi öğrenciler gitti, hangi öğretmenden kimler yıllık ödev aldı gibi raporlamaları tek tıkla gerçekleştirebildi.

Bu sistemin üç katılımcısı olan okul idaresi, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz bu işlemden çok memnun olduklarını belirttiler. Özellikle idarecilerimiz ve sınıf rehber öğretmenlerimiz büyük bir iş yükünden kurtuldukları için sistemi geliştiren bilişim teknolojileri rehber öğretmenimiz Emrah ÇAĞLAYAN’a teşekkür ettiler.
KANALI: Bilim/Teknoloji

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.