Manavgat Meb resmi okullarımızda yerli işletim sistemi pardus’a göç tamamlandı

Yerli ve Milli kaynakları kullanmanın gerekliliği ve öneminden hareketle ilçemiz genelinde ki tüm resmi okullarda millileştirilmiş yerli işletim sistemimiz PARDUS ‘un kullanılması ile ilgili projemizi hayata geçirmiş bulunmaktayız. Proje ile amaçlanan bilişim çağında yerli ve milli yazılımların kullanma zorunluluğunun farkındalığını artırmak. Yerli yazılımların gelişmesine katkı sağlamak.

ANTALYA-2016-2017 eğitim öğretim yılının II. Dönemi şubat ayında Milli Eğitim Müdürümüz Muammer SARIDEMİR başkanlığında Fatih Projesi Eğitmeni İlçe Koordinatörü Ramazan ANDIRICI yürütücülüğünde kararı alınan proje uygulamaya bu tarihte konulmuştur. İlk olarak pilot okul seçilen Iraz-Düriye Duran Anadolu Lise’ sinde öğretmenlerimize verilen eğitimlerin ardından etkileşimli tahtalara kurulumlar tamamlanarak öğretmen ve öğrencilerimizin kullanımına sunulmuştur. Fatih Eğitmeni Ramazan ANDIRICI rehberliğinde pilot okulumuzda bir aylık uygulama süreci başarıyla atlatılmıştır. Nisan-Mayıs döneminde öncelikle ortaöğretim kurumlarımız öğretmenlerine Pardus eğitimleri verilmiştir. Devamında sistem kurulumları tamamlanarak öğretmen ve öğrencilerimizin kullanımına sunulmuştur. 2017-2018 eğitim öğretim yılı başı seminer döneminde ilköğretim kurumları öğretmenlerine eğitimler verilerek kurulumlar tamamlandı. Akabinde öğretmen ve öğrencilerimizin kullanımına Pardus işletim sistemimiz sunuldu.
Bugün itibari ile ilçemizde Fatih Projesi etkileşimli tahta kurulumları tamamlanan 33 ilk ve ortaöğretim kurumumuzda millileştirilmiş yerli işletim sistemimiz Pardus ‘u kullanmaktayız. Pardus işletim sistemimiz öncelikle sınıflarda kurulu etkileşimli tahtalarda olmak üzere önümüzdeki süreçte tüm resmi okullarımız bilgisayarlarında kullanmayı amaçlamaktayız. Ayrıca ilçemizde hizmet içi eğitim kapsamında Pardus kullanım kursu açılarak başarılı olan 19 öğretmenimize eğitimleri sonunda sertifikaları verilmiştir.
Proje metni ve detaylarına müdürlüğümüz web adresinden (manavgat.meb.gov.tr) ulaşabilir ve takip edebilirsiniz.
KANALI: Bilim/Teknoloji

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.