Tarım sektöründe ara eleman istihdamı serbest kürsüsü

ADANA- Kasım Garipoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarım Teknolojileri alanı öğrencileri Beceri eğitimi veren işletme temsilcileriyle yapılan “Ceyhan’da Mesleki Eğitim ve Tarım Sektöründe Ara Eleman İstihdamı” konulu etkinlikte 30 Ekim Pazartesi günü bir araya geldi.

ADANA- Kasım Garipoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarım Teknolojileri alanı öğrencileri Beceri eğitimi veren işletme temsilcileriyle yapılan “Ceyhan’da Mesleki Eğitim ve Tarım Sektöründe Ara Eleman İstihdamı” konulu etkinlikte bir araya geldi. Programa Ceyhan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Serkan TOPBAŞ, Büyükşehir Belediyesi 1. Bölge Koordinasyon Müdürü Habib KILIÇ, İlçe Tarım Müdürü Fatih KUGA, Ceyhan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İbrahim İKİDAĞ, Zirai İlaç Bayisi ve Adana Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Serhat SAĞLAM, CEYGEM Kobi Geliştirme Uzmanı Ayşe MUŞTAK, Ziraat Mühendisi Erman TURUŞKAN, Ziraat sektörü tedarikçisi Doğal Kimya Adana Bölge Müdürü Sadık UYGUNÖZ ve Telli Tarım, Filiz Çiçekcilik, Erci İnşaat, temsilcileri katıldı.

Tarım Teknolojisi alanı öğretmeni Zümrüt SABANCIOĞULLARINDAN’ın sunumuyla gerçekleştirilen etkinlikte Peyzaj ve Süs Bitkileri dallarında öğrenci yetiştirildiği, diğer dallardan da ihtiyaç duyulması halinde sektör talebiyle mümkün olabileceği aktarıldı. Tarım Teknolojisi alan şefi Kamile AYDIN yaptığı sunumda Tarım Teknolojileri alanının kapsamını, dallarını, öğrencilerin tercih edeceği bölümleri, çalışma alanı ve iş olanaklarını aktardı. Ayrıca peyzaj alanı bağlamında en büyük eksikliğin bilgisayar ve teknik çizim programının olduğunu ifade etti.

Okul Müdüremiz Semiha YILDIRIM ise yaptığı konuşmada okuldaki bölümler ve Tarım Teknolojisi alanı hakkında şunları ifade etti: “Okulumuz 4 farklı alanla (Grafik-Fotoğraf, Hasta ve Yaşlı Bakım, Çocuk Gelişimi, Bahçecilik) 2012-2013 eğitim-öğretim yılında açılmış olup 2015 yılında MEB tarafından Bahçecilik alanı Tarım Teknolojisi alanı olarak değiştirilmiştir. Bu alandaki öğrencilerimiz ilk kez bu sene staja giderek sektörle tanışmışlardır. Tarım bölgesi olan Ceyhan ilçemizde staj yeri bulmada güçlükler çekildiği için bugün burada devlet teşviğinin ve öğrenci istihdamının gerekliliğini anlatmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Ceyhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Serkan TOPBAŞ ise yaptığı konuşmada; Kasım Garipoğlu Mesleki Teknik Anadolu lisesinin tüm etkinliklerini takip ettiklerini, mezunların istihdamına yönelik okulların çeşitli etkinliklerle tanıtım yapmak durumunda olduğunu ve bunun sonucunda da daha başarılı öğrencilerin bu okula tercih edebileceğini söyledi. Ayrıca sosyal, kültürel, eğitsel faaliyetlere destek veren İlçe Tarım Müdürlüğüne, Ziraat Odasına, yerel yönetimlere teşekkür etti.

Ceyhan İlçe Tarım Müdürü Fatih KUGA ise öğrencilerin staj konusuna değinerek Bakanlıktan gelen yazıya göre her yıl bütçeye bağlı olarak belli sayıda stajyer öğrenci alabileceklerini, bu alanın masa başı işi olmadığını aktardı. Ayrıca Yumurtalık bölgesinde seracılık faaliyetleri kapsamında istihdam olanağı olacağını, sadece diplomaya bağlı olarak özel sektörün personel aramadığını bilgiye ve beceriye bakıldığını anlattı.

Ceyhan İlçe Tarım Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Erman TURUŞKAN, Genç Çiftçi Projesi hakkında sunum yaptı. 2006 yılında uygulanmaya başlanan projeye başvuru şartlarını açıklayarak 18-41 yaş arası girişimcileri www.gencciftci.tarim.gov.tr adresinden başvuru yapmaya davet etti. Mantarcılık, arıcılık, büyükbaş hayvancılık projelerinden örnekler verdi.

CEYGEM Kobi Geliştirme Uzmanı Ayşe MUŞTAK yaptığı konuşmada İlçe Tarım ve KOSGEP’den destek alınabileceğini, küçük ve orta ölçekli işletmelere destek verildiğini ve 18-55 yaş şartının olduğunu anlattı.

Adana Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Serhat SAĞLAM ise çiftçilerimizin birim alanından daha fazla verim almasını sağladıklarını, zirai ilaç bayiliği, tohum ve gübre işini anlattı. Ara eleman değil de aranan eleman olmak için lise eğitiminin de önemini anlatarak bahçe bakımı ve budama sulama, seracılık alanlarında iş bulunabileceğini ifade etti.
KANALI: Etkinlik

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.