Okulumuzda gürültü azaldı başarı arttı

Uludağ Üniversitesinin Bursa Nilüfer Sadettin Türkün Ortaokulunda yürüttüğü TÜBİTAK Gürültü Kirliliği Projesi meyvelerini vermeye başladı.

BURSA-ULUDAĞ Üniversitesi’nin (UÜ) Bursa’da Okulumuz Sadettin Türkün Ortaokulunun da yer aldığı okullarda 3 yıl önce başlattığı gürültü kirliliğini önlemeye yönelik TÜBİTAK Projesi meyvelerini verdi. Çeşitli önlemlerle gürültünün azaltıldığı okullarda yüzde 10´a yakın başarı artışı gözlemlendi.
UÜi Eğitim Fakültesi tarafından ilkokul ve ortaokullarda gürültü kirliliğini azaltarak eğitim başarısını yükseltmeyi hedefleyen ´Okulda Gürültü Kirliliği: Nedenleri, Etkileri ve Kontrol Edilmesi´ adlı proje olumlu sonuçlar verdi. Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Mızrap Bulunuz, 3 yıl önce Bursa’daki okullarda gürültüye dikkat çekmek amacıyla başlattıkları projenin bu yıl daha fazla sayıda okulda uygulanarak başarıyla sürdürüldüğünü söyledi. Projenin uygulandığı okullarda gürültü kirliliğinin kontrol edilmesine ilişkin farkındalığı içeren çeşitli seminerler verdiklerini ifade eden Doç. Dr. Bulunuz, şöyle dedi:
"2015 Nisan ayında kabul edilen proje bu olumlu sonuçlara bir yenisini daha eklemiştir. Projenin yürütüldüğü 3 ortaokulun 2016 ve 2017 TEOG başarı ortalamalarında artış görülmüştür. Örneğin proje okullarından Sadettin Türkün ve Dilek Özer Ortaokulları´nın TEOG başarılarında ortalama yüzde 10’un üzerinde artış kaydedilmiştir. ÇEK 3 Mart Azizoğlu Ortaokulu ise Özel Okullar arasında yüzde 6’nın üzerinde TEOG başarısında artış göstermiştir.
KANALI: Bilim/Teknoloji

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.