Kırıkkale Yenimahalle Şehit Ali Tonga M.T.A. Lisesinde öğrencilerimiz Avrupa yolcusu

Kırıkkale Yenimahalle Şehit Ali Tonga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi proje ekibi tarafından 2017 yılı teklif çağrısı dönemi Erasmus+ Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği faaliyeti kapsamında sunulan ve Ulusal Ajans tarafından kabul edilen 2017-1-TR01-KA102-038606 numaralı “Geleceğin Usta Elleri, Mesleki Eğitim Öğrencileri” adlı projelerini, sözleşmelerin imzalanması ile hayata geçirdiler.

KIRIKKALE-Okul Müdürü Hatice ÖZDEMİR, Ulusal Ajans tarafından kabul edilen projelerini, Erasmus programı çerçevesinde gerçekleştirdiklerini ve projenin 81 ilden gelen 1944 başvuru içinde kabul edilen 526 proje arasına 18. sırada girerek 48.784 avro hibe desteği aldığını bildirdi.
Proje Koordinatörlüğü okul öğretmenlerinden Neslihan ULUYÜZ tarafından yapılan proje ile Kırıkkale Yenimahalle Şehit Ali Tonga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı 11. ve 12.sınıflarında eğitim gören 14 öğrenci ve beraberinde 2 refakatçi öğretmen Çek Cumhuriyeti’ne, Bilişim Teknolojileri Alanı 11. ve 12.sınıflarında eğitim gören 14 öğrenci ve beraberinde 2 refakatçi öğretmen Macaristan’a gönderilecek ve 14 gün süreyle proje konusunda mesleki, sosyal ve kültürel çalışmalar yapacaklardır.
Teknolojik gelişimin bir sonucu olan bilginin hızlı bir şekilde yayılması ile birlikte, hayatın her alanında gelişmelerin yaşandığı günümüzde, eğitimde bu değişimlere ayak uydurması kaçınılmaz bir sonuçtur. Sosyal, ekonomik ve teknolojik alanda gerçekleşen değişim, eğitim imkan ve ortamlarını da etkilemiştir. Teknolojik gelişimler sayesinde bilgi paylaşımı açısından küçülen dünyamızda , uluslararası kuruluşlarda eğitimdeki gelişimleri paylaşmak için çeşitli proje ve faaliyetler yürütmektedirler. Küreselleşme yolunda hızlı adımlarla yürüyen dünyada, eğitim alanında da işbirliği faaliyetleri hızlı bir şekilde yayılmaktadır.
Bu anlamda ülkemizde de Avrupa Birliği Bakanlığı Ab Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Ulusal Ajans, Erasmus programı çerçevesinde yayınladığı hibe programları ile öğretmen ve öğrencilere Avrupa da eğitim ve staj imkanları sağlamaktadır.
İlimizde de, kız öğrencilere mesleki eğitim imkanı sağlayan Kırıkkale Yenimahalle Şehit Ali Tonga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de Ulusal Ajansın sağladığı bu imkanlar dahilinde öğrencilerine Avrupa’ da staj yaptırma olanağı bulmuştur.
Proje ile öğrenciler, okulda gördükleri eğitimlerin Avrupa’ da yapacakları uygulamalı stajı ile mesleki bilgilerinin pekişmesine katkı sağlayacaklardır. Bu sayede okul öğrencileri mesleki kariyerleri için önemli bir referansa sahip olarak, eğitim hayatları sonunda iyi bir işe yerleşme açısından sorun yaşamayacaklar ve istihdamları üst seviyelere çıkacaktır.
KANALI: Kültür/Sanat

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.