Defne Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi öğretmenleri Barcelona'da

Hatay/Defne Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi Erasmus+ Go For Literacy To Enlighten Your Future Projesinin ilk Ulusötesi Toplantısı 28 Kasım – 2 Aralık 2017 tarihleri arasında İspanya , Barcelona/ La Llagosta kentinde gerçekleşti.

HATAY-Okulumuz Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi tarafından 2017 yılı Erasmus Ana Eylem 2 (KA2) Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar kapsamında İspanya Ulusal Ajansına sunulan proje başvurumuz kabul edilmiştir. "Go For Literacy To Enlghten Your Future" isimli projemiz 2017-2019 yıllarını kapsamaktadır.

İspanya koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek olan projede toplam 5 ortak ülke okulu bulunmaktadır. Bunlar İspanya Institut Marina, Türkiye Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi, Almanya Berufskolleg Borken, Fransa College Saint-Anne ve Estonya Paikuse Põhikool’dür. Yabancı Dil, Edebiyat ve Okuryazarlık alanında eğitim veren bu okulların ortak amacı öğrencilerin okuma-yazma-dinleme-konuşma gibi en temel becerilerini geliştirmektir. Proje fikri bu amaç doğrultusunda ortaya çıkmıştır.

Projenin ilk Ulusötesi Toplantısı 28 Kasım – 2 Aralık 2017 tarihleri arasında İspanya , Barcelona/ La Llagosta kentinde gerçekleşti. Toplantıda ortak ülke olarak İspanya ortağımızla proje sunumu yapılmıştır. Ayrıca okulumuzu ve Hatay’ı tanıtan sunumlar da yapılmıştır. Her ortak ülkeye içerisinde Hatay’ı anlatan CD, kataloglar, posterler, gezi haritaları ve Türk lokumu bulunan hediye paketleri verilmiştir. Bunun yanında İspanya, Almanya, Fransa ve Estonya proje ortakları okul tanıtımları yapmışlardır.

Toplantı programı kapsamında Okul Müdüresi Ana Isabel Giménez tarafından okulun çeşitli birimleri tanıtıldı. İngilizce, İspanyolca, Müzik gibi derslere girerek gözlemler yapılmıştır. Ev sahibi ortak okulumuz, tüm misafirlere öğle yemeğinde geleneksel yemekleri olan Paella ve çeşitli Katalan tatlılarını hazırlamışlardır.

La Llagosta kent merkezi Belediye Başkanı Óscar Sierra eşliğinde gezilmiştir. Barcelona’da Catalonia National Library, Brossa's visual poetry caddeleri(Gothic/Born) ve Sagrada Familia gibi önemli turistik yerler de ziyaret edilmiştir. Program, Escape Hunt Activity (Gaudi’nin Gizemli Ölümünü Çözme) gibi sıradışı bir etkinlik ile sona ermiştir.

Toplantı sonunda Institut Marina Lisesi tarafından katılımcılara sertifikaları verilmiştir. Bir sonraki proje hareketliliği 2018 Mart ayında Almanya/Borken’de olacaktır.
KANALI: Kültür/Sanat

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.