Geleceğin programcısı genç dahiler projesi Dünya kodlama saati etkinliğinde yer aldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Üniversitesi ve Mersin İl Millî Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen “Geleceğin Programcıları Genç Dâhiler Projesi” kapsamında 5 Aralık 2017 tarihinde “Kodlama Saati” etkinliği düzenlendi.

MERSİN-180´den fazla ülkede gerçekleşen 10 milyonlarca öğrenciye ulaşmış küresel bir hareket olan "Kodlama Saati"ne farklı okullardan seçilen 80 ortaokul öğrencisi katıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi Çok Amaçlı Salonda gerçekleşen etkinlikte, paydaş kurumların üst düzey yönetecileri, Mersin Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı personeli, Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeleri ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nde görev yapan öğretmenler de yer aldı.
Geleceğin Programcıları Genç Dâhiler Projesi kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü’ne bir adet, Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Aydınlıkevler İlkokulu’na bir adet olmak üzere iki adet bilgisayar laboratuvarı kurulmuştur.

Bilişim ürünleri temin edilen laboratuvarlarda, Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi BÖTE Bölümü öğretim üyeleri ve projede yer alan BÖTE öğretmenleri tarafından 780 öğretmene eğitimler verilmiştir. Haziran 2017 itibari ile 1590 öğrenci eğitimlere katılım sağlamışlardır.

Bu kapsamda Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Üniversitesi ve Mersin İl Millî Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen “Geleceğin Programcıları Genç Dâhiler Projesi”ne ait Tanıtım ve Yaygınlaştırma Faaliyetleri doğrultusunda 5 Aralık 2017 tarihinde yapılan Kodlama Saati etkinliğine Mersin İl Millî Eğitim Müdürü Adem Koca, Mersin Büyük Şehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Mustafa Berat Yerman, Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Nisa Ünal ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Koca; “ Çağımızda Bilişimsel Düşünme Yöntemi, çocuklarımızı dijital becerilerle donatarak yetiştiriyor, onları geleceğin dünyasına bugünden hazırlıyor. Bilişimsel düşünme artık yalnız bilgisayar mühendislerinin değil tüm bireylerin günlük yaşamda karşılaştıkları problemleri çözme yeteneklerini geliştirmelerinde etkin rol oynamaktadır. “ dedi

Koca sözlerine; “Bilişimsel düşünme becerisine sahip bir birey, problemleri bilgisayar veya başka bir araç kullanarak çözmeyi sağlayacak şekilde formüle edebilir. Veriyi mantıksal olarak organize eder ve analiz yapabilir. Tüm bunlardan anlıyoruz ki bilişimsel düşünme, sadece bilgisayar bilimleri bilgi ve iletişim teknolojileri alanlarında değil; fen, matematik, sosyal bilimler gibi diğer alanlarda da öğrencilerin etkin ve verimli düşünmesine destek olmaktadır. Kodlama uygulamaları bu sebeplerle 21.yy.’da yükselen değer olmuştur.
Kodlamanın küçük yaşlarda öğrenilmesinin etkisi gerçekten çok büyüktür. En çok kullanılan sosyal ağ, yani facebook’un kurucusu Zuckerberg kod yazmayı 9 yaşında öğrenmiştir. Bugün dünyanın en büyük bilgisayar devi olan Bill Gates ilk programını 13 yaşında yapmıştır. Erken yaşlarda henüz çocuğun zihni yalnızca bilgisayar oyunlarıyla dolmamışken ona programın nasıl oluştuğunu anlatmak onlar açısından son derece önemlidir.” Diyerek devam etti.

Millî Eğitim Müdürü Koca; “Geleceğin dâhilerinin bizim çocuklarımız arasından çıkacağına inanıyorum. Onları aydınlık bir gelecekte başarılı, azimli ve kariyer sahibi bireyler olarak hayal ediyorum. Bu vesileyle projeye katkı sunan proje ortaklarımıza ve siz sevgili çocuklarımıza sevgi ve saygılarımı sunarım. “ diyerek sözlerini noktaladı.

http://mersinarge.meb.gov.tr/www/gelecegin-programcisi-genc-dahiler-projesi-kapsaminda-dunya-kodlama-saati-etkinliginde-yer-aldik/icerik/37 />
http://mersin.meb.gov.tr/www/mill-egitim-mudurumuz-kodlama-saati-etkinligine-katildi/icerik/1597
KANALI: Bilim/Teknoloji

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.