Aydın Nasa'ya bağlanıyor

Aydın Didim Selçuk Özsoy Ortaokulu, 23 Kasım 2017 tarihine, konferans salonu ve 12 sınıftan, Öğrencilerimizin Uzay ve bilime olan ilgilerini artırmak için yapılan Aydın Nasa'ya Bağlanıyor, etkinliğe katıldı.

AYDIN DİDİM - 23 Kasım 2017 tarihinde NASA´nın Jet Propulsion Labrotory kısmında görevli Türk Bilim Adamımız Dr. Umut Yıldız ile Aydın genelinde okullardan canlı bağlantı kurulması için bir proje hazırlandı ve uygulandı.
Proje kapsamında 1500´e yakın okul-sınıftan canlı bağlantı sağlandı. Ancak bağlantı sayısının beklenenden çok olmasın dolayı ses ve görüntüde zaman zaman sorunlar, aksama ve donmalar yaşandı.
Aydın Valisinin konuşması ile başlayan yayın, Dr. Umut Yıldız teknik aksaklıklardan dolayı sunumunu tam yapamadığı için soru cevap kısmına geçildi, okullardan gelen çeşitli sorulara cevap verildi.

Derin uzay çalışmaları, Mars ve diğer gezegenlere yönelik misyonlar ve bir çok konuda öğrenciler merak ettikleri soruların cevabını dünyanın diğer ucunda birisinden, Bilişim Teknoloji araçları vasıtasıyla canlı olarak öğrenmiş oldular.

Amerika´ya bağlantının kurulduğu Türkiye saati ile saat 10:00´da, Amerika´da saat 24:00 idi. Bağlantının sorunsuz sağlanması için bir gün önceki deneme yayınına yerel saat ile 04:00´te katılan Umut beye teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Her ne kadar aşırı yük sebebi ile sorun yaşanmış olsada, Milli Eğitim Bakanlığının Bilgi İşlem Daire Başkanlığına böyle bir etkinlik için imkan sunduğundan dolayı teşekkür ediyoruz.

Etkinliğin düzenlenmesinde ve organize edilmesinde emeği geçen Mert Yıldız Öğretmenimize de teşekkür ediyoruz.
KANALI: Bilim/Teknoloji

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.