'Kimse aç kalmasın ihtiyacı olanlar askıdan alsın ve hayat paylaştıkça güzel

'Kimse aç kalmasın, ihtiyacı olanlar askıdan alsın' ve 'Hayat Paylaştıkça Güzel' sloganlarıyla gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projesi vatandaşlar tarafından takdirle karşılandı.

BALIKESİR-Ayvalık'ta Perşembe ve Pazar günleri kurulan semt pazarlarında hazırladıkları stantlarda veren el ile alan el arasında gönül köprüsü kuran Proje yürütücüsü Yurdaer ALTINÖZ ve öğrencilere, vatandaşlar da tam destek verdi.
Ayvalık Sebze ve Meyveciler Odası ile Ayvalık Belediyesi ve pazarcı esnafının da destek verdiği uygulamaya ihtiyaç sahibi vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.
Hayata geçirdikleri uygulamayla ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Ayvalık Mehmet Akif ErsoyOrtaokulu öğrencilerinden Neslihan Dere, "Biz ihtiyaç sahibi insanlara semt pazarlarından meyve ve sebze satın alarak yardımcı olmaya karar verdik. Onların bu ihtiyaçlarının giderilmesi için katkıda bulunmak istedik. Hayata geçirdiğimiz uygulamayla ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürebilmek bizlere sonsuz bir mutluluk veriyor" ifadelerini kullandı.

Okul Müdürümüz Mustafa Kurtuluş ise; "Balıkesir Valiliği tarafından başlatılan BENGİ Projesi kapsamında, Değerler Eğitimi çerçevesinde toplumuzda yitirilmeye yüz tutan yardımlaşmak ve paylaşmak üzerine bu projeyi şekillendirdik. Yardımlaşma ve paylaşma adına Osmanlı'dan gelen veren elin, alan eli görmediği 'Sadaka Taşı' kültürü vardı. Günümüzde de 'Askı'da Ekmek' ve 'Askı'da Kahve' uygulamaları var. Biz; ihtiyaç sahibi insanlarımızın sadece ekmeğe yada kahveye, çaya ihtiyacının olmadığını düşünerek, ihtiyaç sahiplerinin sebze ve meyveye de ihtiyaçlarının olabileceği noktasında bu projeyi hayata geçirdik. Bu uygulamayı hayata sokarken, semt pazarlarında çöpe atılan sebze ve meyveleri toplayan ve evlerinin ihtiyaçlarını bu atıklarla gidermeye çalışan insanlarımızın var olduğunu gözlemledik. Çocuklarımıza da toplumsal farkındalık aşılamak adına ve kendilerinden sonraki kuşaklara da aktarmalarını sağlamak istedik" dedi.
KANALI: Yaşam

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.