Veysel Karani MTAL Mikro Ölçek İş Oyunu ile iş hayatına hazırlanıyor

Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitim Ortaöğretim Kurumlarında uygulanmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığı ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) ile ortak yürütülen "Türkiye'de Suriyeli Mülteciler ve Ev Sahibi Topluluklar için İşgücü Piyasası ve Mesleki Eğitim" projesi kapsamında BURSA Veysel Karani Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri mezun olmadan önce iş hayatına hazırlanıyor.

BURSA- Veysel Karani Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri mezun olmadan önce iş hayatına hazırlanıyor.
Sparkessenstiftung finans grup tarafından hazırlanan ‘Mikro Ölçek İş Oyunu’ eğitimi proje eğitmenleri Büşra Asa Coşan ve Murat Karlıdağ tarafından mezun olduktan sonra iş hayatına atılmak isteyen girişimci lise öğrencilerine, 8-9 Ocak 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi.

“KENDİ İŞİNİ YÖNETEN GENÇLİK”
Başarıya ulaşma yollarının da anlatıldığı Mikro Ölçek İş Oyunu ile öğrenciler; kendi iş yerlerini kurduktan sonra, iş yerini nasıl yönetecekleri, karşılarına çıkan engelleri ne şekilde aşacakları uygulamalı olarak anlatıldı.
Oyun süresince öğrencilere anlatılan konular; sadeleştirilmiş ekonomi, muhasebe ve pazarlama bilgileri, girişimcilik becerileri, finansal araçlara başvuru yöntemleri, girişimcilik bakış açısı, müşteri ilişkileri, piyasa dinamiklerinin değerlendirilme yöntemleri oldu.
Öte yandan bu önemli projenin okullarında gerçekleştirilmesinden son derece memnun olduklarını ifade eden Okul Müdürü Erkan Altun, tüm bu bilgilerin oyun aracılığı ile verilmesi, öğrencilerin ilgisini çektiğini, geleceklerine daha emin adımlarla ulaşmaları konusunda projenin oldukça faydalı olacağını belirtti.

MİKRO ÖLÇEK İŞ OYUNU NEDİR?
‘Mikro Ölçek İş Oyunu’, bugüne kadar farklı ülkelerden 30 bin kişiye ulaşmış bir oyun. Oyun gruplar halinde oynanıyor. Her grup kendi portakal suyu dükkânını kuruyor ve bu dükkânı işletmeye başlıyor. Önüne bu süreçte çıkan zorlukları aşabilmesi için bazı kartlar veriliyor. Bu kartlar ile doğru yolun ne olduğu anlatılıyor. Aldığı kararların sonuçlarını da gören grup üyeleri oyun süresince bir işletmeyi başarıya ulaştırma yöntemlerini görerek gelecek planları ile ilgili fikir ediniyor.
KANALI: Bilim/Teknoloji

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.