Verem Eğitim ve Propaganda Haftası

EDİRNE- Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak 09.01.2018 tarihinde Biyoloji öğretmenlerimiz 'Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’ kapsamında bütün şubelerimize eğitimler verdi.

EDİRNE- Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak 09.01.2018 tarihinde Biyoloji öğretmenlerimiz 'Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’ kapsamında bütün şubelerimize eğitimler verdi. Amacımız Verem hastalığı ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı öğrencilerimizi bilgilendirmek. Tüberküloz (TB), insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olup halen tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “Küresel Tüberküloz 2016 Raporu”na göre dünya genelinde tüberküloz hastalığı halen sık görülmektedir. Rapora göre dünya genelinde 2015 yılında 10,4 milyon yeni tüberküloz hastası ortaya çıkmıştır. Ayrıca tüberküloz, 2015’te dünya genelinde en çok ölüme yol açan 10 nedenden birisidir ve 2015 yılında 1,8 milyon insan tüberkülozdan hayatını kaybetmiştir.

Ülkemizde ise yürütülen başarılı kontrol çalışmaları ile tüberküloz hasta sayısı her yıl yaklaşık % 6-7 oranında azalmaktadır. 2005 yılında verem savaşı dispanserlerine kayıtlı toplam tüberküloz hasta sayısı 20.535 iken, 2015 yılında 12.772’ye düştüğü görülmektedir.

Dünyada tüberküloz kontrolü için DSÖ tarafından küresel bir kontrol programı, ülkemizde ise aynı standartlarda bir Ulusal Tüberküloz Kontrol Programı uygulanmaktadır. Bakanlığımız ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği içerisinde tüberküloz kontrol hizmetlerini sürdürmektedir. Ulusal Tüberküloz Kontrol Programı çalışmaları “Tüberkülozsuz Bir Dünya” oluşturmak amacıyla, Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi (DGTS) ve Tüberkülozu Bitirme Stratejisi (End TB) çerçevesinde kamunun yanında özel sektör, sivil toplum örgütleri ve gönüllü kuruluşlarla birlikte yürütülmektedir. Bundan dolayı bu tür eğitimleri okul olarak vermeye çalışıyoruz. DAha fazla bilgi için http://mimarmuslihiddinmtal.meb.k12.tr bizi takip edin. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.
KANALI: Duyuru

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.