Ben Değerliyim projesi

KAHRAMANMARAŞ-Pazarcık-Cengiz Topel İlkokulu Pazarcık Fikir Atölyesi ve Düşünce Derneği(PFADD) ile Cengiz Topel İlkokulu Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Ben Değerliyim" projesi onaylandı.

KAHRAMANMARAŞ-Çocuklar bilgi eksikliğinden dolayı kendilerini zayıf hissederler. Bu eksikliği gidermek için sürekli bir gayret içerisinde olurlar. Bu gayret çocuğun ve ailenin yöntem bilmemesinden dolayı az da olsa şaşırtıcı bir başarı veya çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanır. Bu başarısızlık aşağılık duygusuyla birlikte çoğu zaman; anti sosyal davranışlar, özgüven eksikliği, saplantı bozuklukları ve kültürel yozlaşmayla birlikte görülür.
Çocuğun başarılı olduğu herhangi bir eylem üzerinden yapılacak bir övgü anne baba tarafından yapılırsa başarmanın verdiği haz duygusu ile DEĞERLİLİK duygusu gelişir ve başarı süreklilik kazanır. Çocuğun başardığı iş üzerinden kazandırılacak
değerlilik hissi başta anne baba ve eğitimciler tarafından verilmelidir. Projemiz anne baba üzerinden çocuğa değerlilik hissinin kazandırılmasına yöneliktir. İstenen düzeyde başarıyı elde edememiş öğrencilere değerlilik hissi verilmesi suretiyle kendilerine güvenlerini sağlayarak başarmanın mutluluğunu yaşatmak. Bu sayede öğrencinin başarılı olmasında farkındalık oluşturmaktır. Proje ile öğrencinin şahsından çok yaptığı işi ön plana çıkarmak suretiyle başarması teşvik edilecek. Öğrencinin en iyi yaptığı işe övgü yoluyla duygusal ve sözel destek verilecek. Böylelikle “Ben de yapabilirim” duygusunun gelişmesi sağlanacak.
Bu proje velilerin çocuklarına nasıl değerlilik duygusu verecekleriyle ilgili çalışmaları kapsamaktadır.
KANALI: Yaşam

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.