Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri asteroid keşfi çalışmalarına katıldı

Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi fizik uzman öğretmeni Adnan Akyüz danışmanlığında Ulusal Asteroid Keşif Kampanyası (UAKK) başvurusu kabul edilen 12 TE sınıfı öğrencilerinden Mert Kurtal, Haluk Turhan, Pınar Uslu ve Umut Turgut isimli 4 kişilik öğrenci ekibi 9 Mart-6 Nisan 2018 tarihleri arasında 2. Ulusal Asteroid Keşfi Kampanyası kapsamında asteroid keşfi çalışmalarına katıldı.

ZONGULDAK-Ereğli Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi fizik uzman öğretmeni Adnan Akyüz danışmanlığında Ulusal Asteroid Keşif Kampanyası (UAKK) başvurusu kabul edilen 12 TE sınıfı öğrencilerinden Mert Kurtal, Haluk Turhan, Pınar Uslu ve Umut Turgut isimli 4 kişilik öğrenci ekibi 9 Mart-6 Nisan 2018 tarihleri arasında 2. Ulusal Asteroid Keşfi Kampanyası kapsamında asteroid keşfi çalışmalarına katıldı.
Mars ile Jüpiter arasında bulunan asteroid kuşağında keşfedilmiş 500 binin üzerinde asteroid bulunmaktadır. Bu asteroidlerin büyük bir çoğunluğu amatör astronomlar ve hatta öğrenciler tarafından keşfedilmiştir. Günümüze kadar yarım milyon asteroid keşfedilmiş olsa da, bu keşiflerin hiçbiri Türkiye’den çıkmamıştır.
Asteroid Kâşifi, Türkiye’den de bir asteroid keşfi çıkması amacıyla, 2 astronomun öncülüğünde, öğrencilere bu fırsatı sunmaya çalışmaktadır. Asteroid Kâşifi ilk kampanyasını 2017 yazında gerçekleştirmiş ve halen kampanyalara devam etmektedir. Bu kampanyalara katılan öğrenciler Ana Asteroid Kuşağı Asteroidi, Yer’e Yakın Asteroid (NEO), Neptün Ötesi Cisim (TNO) ve hatta belki de bir cüce gezegen keşfi yapma şansını bulabilmektedirler.
Ulusal Asteroid Keşif Kampanyası’na (UAKK) katılan takımlar, kampanyanın ilk iki haftası boyunca, her biri 4 adet görüntüden oluşan veri setleri alırlar. Bu veri setleri katılımcılar tarafından Astrometrica isimli yazılım aracılığı ile incelenir. Bu inceleme sonucunda, görüntülerdeki hareketli cisimler tespit edilir ve yazılım aracılığı ile bir rapor oluşturulur.
Ulusal Asteroid Keşif Kampanyası ile hedeflenen, Türkiye’deki konuya meraklı gençlerin, astronomik gözlemlerin incelenmesi sürecine dahil edilmesi ve bu sayede astronominin bir bilim dalı olarak daha yakından tanıtılmasıdır. Dünya’nın farklı yerlerinde yapılan benzer kampanyalar aracılığı ile birçok öğrenci bir asteroid kâşifi olmanın heyecanını yaşamaktadır. Bu heyecanı yaşamanın sırası artık Türkiye’deki astronomi meraklısı öğrencilerdedir.
9 Mart – 6 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen 2. Ulusal Asteroid Keşif Kampanyası’na katılan Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi asteroid kaşifi ekibi öğrencileri Mert Kurtal, Haluk Turhan, Pınar Uslu ve Umut Turgut, Fizik Öğretmenleri Adnan Akyüz’ün teşviki ve desteği ile başvuru yaptıkları bu kampanyaya seçilmekten ve kampanya kapsamında asteroid keşfi çalışmalarına katılmaktan dolayı çok mutlu ve heyecanlı olduklarını belirterek konu ile ilgili görüşlerini şöyle paylaştılar:
"Klasik teoriye göre milyonlarca yıl öncesinde Dünyamıza çarpan bir asteroid; Dünya’daki yaşamı yeniden şekillendirmişken, günümüzde uzay madenciliği ve endüstriyel metal zengini asteroidler yeniden gündemde. Uzayın karanlık çocukları asteroidler, kendilerine özgü gizemleriyle insanlığın dikkatini hep çekmiş ve çekecek gibi. Yakın gelecekte ülkemizin ve bu ülkenin çocukları olan bizlerin de Dünya'mız üzerindeki etkileri göz ardı edilemeyecek bu değişimden haberdar olup şimdiden bu konuda ilk girişimlerimizi yapıyor olmamız büyük ve önemli bir adım."
KANALI: Bilim/Teknoloji
  • Adnan hocam ve sevgili öğrencilerim çalışmalarınızın ve basarilarinizin devamini diliyorum. Saygilar

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.