Bilim ve Teknoloji Sokağımız okulumuza renk katıyor

Kayseri’nin Kocasinan ilçesine bağlı Şehit İstihkam Er Suat Özgan Ortaokulu fen bilgisi öğretmenleri Kadir Yılmaz, Esra Taşan, bilişim teknolojileri öğretmeni Turgay Hatipoğlu ve beden eğitimi öğretmeni Ali Yıldız’ın hayata geçirdiği "Bilim ve Teknoloji Sokağı" adlı proje 11 Mayıs 2018 tarihinde,kısıtlı imkanların ilgi ve istekle nasıl değişebileceğini gösterdi.

KAYSERİ - Her yıl aileler, çocuklarının daha iyi eğitim alabilmeleri için özel okullara, kurs ve pedagojik eğitimlere büyük bir bütçe oluşturuyorlar. Devlet okullarının standart koşulları ya da noksanlıkları karşısında, ‘daha iyi bir eğitim’ kaygısını duyan ebeveynlerin, tek seçeneğinin özel eğitim kurumları olmadığını söyleyen öğretmenlerin sesini duyuyoruz.

Kayseri’nin Kocasinan ilçesine bağlı Şehit İstihkam Er Suat Özgan Ortaokulu fen bilgisi öğretmenleri Kadir Yılmaz, Esra Taşan, bilişim teknolojileri öğretmeni Turgay Hatipoğlu ve beden eğitimi ö ğretmeni Ali Yıldız yapılan röportajlarda ‘Okulumuz, sosyal imkanlardan uzak bir bölgede. Çoğunluğu düşük gelirli ailelerden oluşan velilerimizin imkanları sınırlı. Yaşam koşullarıyla güreşerek yetişen çocuklarımızın, sokaklardaki tehlikelerle baş başa kalması ise en büyük tehlike.

Biz de, onların güvenli bir alanda sosyalleşebilmesi, evlerinde olmayan imkanları okulda bulabilmeleri ve eğlenirken öğrenebilmeleri için güvenli bir ‘sokak’ yaratmayı düşündük. Okulumuzun bir bölümünü, koridorundan başlayarak hayırseverlerimizin de desteğiyle Bilim ve Teknoloji Sokağı’na dönüştürdük. Bilim, astronomi, bilişim, uzay ve fen konularının işlendiği, deneylerin yapılacağı bir mekan oluşturduk. Çocuklarımızın vizyonu geniş, güncel kalabilen, hayalleri ve hedefleri olan birer yetişkin olmasını amaçlıyoruz. Öğrencilerimizin eğitime ilgi duyması için, okulun kendi gelecekleri için tasarlanmış bir alan olduğunu hissetmesi gerekli. Kendisine değer verilen çocukların, topluma değer verecek yetişkinlere dönüşeceğine inanıyoruz.

Farkımız yoksa, kendimiz yaratabiliriz ve her okul daha ‘Özel’ olabilir. Umuyoruz ki projemiz destekle büyüyecek ve eğitim kurumlarımızda yarınlarda ‘fark’ yaratacak bireyler yetişecektir.’ dediler.
KANALI: Bilim/Teknoloji

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.