Okulumuzda TÜBİTAK 4006 bilim fuarı düzenledik

ORDU-Ünye Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunda düzenlenen ‘TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nda okul öğrencileri Musab Aktan ve Utku Türk’ün robotik kodlama ile yaptıkları ‘EV3’ isimli proje büyük ilgi gördü.

ORDU-Ünye Mehmet Akif Ortaokulunda “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı” düzenlendi.
Matematik öğretmeni Fatih Yaylı koordinatörlüğünde hazırlanan “Bilim Fuarı”nda 51 öğrencinin hazırladığı; Matematik, İngilizce ve Fen alanlarından 21 proje yer aldı.
Fuarda okul öğrencilerinden Musab Aktan ve Utku Türk’ün robotik kodlama ile yaptıkları ‘EV3’ adlı proje büyük ilgi görürken, öğrenciler projeye ilişkin şunları söylediler:

“Ülkemizde ve dünyada son zamanlarda robotik çalışmalara yabancı kalmamak için kodlama ve robotik çalışmalar konusunda çalışarak yapmış olduğum robotla iş gücünden tasarruf sağlayacağız. Üç kodlamadan ilk olarak ‘Forklift’ adını verdiğimiz kod ile başlayacağız. ‘Forklift’ belirlediğimiz bir cismi alıp kendisini döndürerek belirlediğimiz noktaya bırakıp geri geliyor. İkinci olarak çizgi takip adını verdiğimiz kodlamamız var. Çizgi takip önündeki renk sensörü sayesinde çizgiye koyduğumuzda o çizgiyi sapmadan takip edebiliyor. Kırmızıya geldiğinde de kendisini otomatik olarak durduruyor. Üçüncü olarak uçurum ve engel algılayan kodumuz var. O da buradaki renk sensörü sayesinde kenara geldiğinde düşmüyor ve önüne bir engel geldiğinde kendisini başka tarafa yönlendiriyor. Bunların yanı sıra renk sensörleri sayesinde renklerin İngilizce okunuşunu söyleyebiliyor. Ayrıca robotumuz bir yöne gitmeye başladığında yönünü çevirseniz bile aynı yöne gitmeye devam ediyor.”
KANALI: Bilim/Teknoloji

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.