“Siz bizim hikâyemizin başkahramanlarısınız”

Bakan SELÇUK, bir paradigma değişikliği içinde olduklarını ve Ekim ayında yapılacak makro plan sunumunda bu değişikliğin detaylarını açıklayacaklarını söyledi.

ANKARA- Millî Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK, 2018-2019 eğitim öğretim yılı mesleki çalışma programının başlangıcı nedeniyle, 3 Eylül’de TRT Haber ve EBA üzerinden canlı yayında, okullarda ders başı hazırlığı yapan yaklaşık 1 milyon öğretmene seslendi.
MEB Başöğretmen Salonu´nda düzenlenen programda, öğretmenlerin çocukların hamurunu her gün kardığını ve toplumun inşasını üstlendiğini belirten SELÇUK, "Şunu biliyorum ki, Mevlana sema yaparken akşam olsa da eve gitsem diye dönmüyordu. Yunus, şiirlerini yazarken bu iki kıtada böyle oluversin, nasıl olsa okuyan olmaz diye yazmıyordu. Mimar Sinan, nasıl olsa ben öldükten sonra yıkılır, diye bina inşa etmiyordu. Biz böyle gördük, bize yaptığımız işi aşkıyla, layıkıyla, neşesiyle yapmak düşer. İltifat beklemeden marifete talip olmak hayalimiz." diye konuştu.
SELÇUK, öğretmenliğin, kolay bir meslek olmadığına dikkati çekerek "Gökyüzündeki bulutlar değişir, açılır, kararır. Asıl olan gökyüzü olmaktır, bulut olmak değildir. Bulutlar ya da şartlar ne olursa olsun öğretmen çocuğun hakkını sorgusuz ve peşin veren kişidir. Şartlar kötü olsa bile çocuğun hakkı pazarlık konusu bile olamaz." ifadelerini kullandı.
"Öğretmen öğrencisi için toprak olmalı"
Öğrencilerin, öğretmenlerinden beklediği ilk şeyin sevgi ve saygı olduğunu vurgulayan SELÇUK, şunları kaydetti: "Çocuğun hayatına dokunmak, onunla her gün göz göze gelmek, onun hayatında çocuk diliyle söylersek ´kocaman´ yer sahibi olmak, bazen anneden ve babadan dahi önemli bir yer tutmak, umut dolu çocuk dünyasının kaptanı ve kahramanı olmak... Öğretmenlik dediğimiz, tam da böyle bir şey. Öğrenmeyi "hükmedici bir öğretmen" olarak değil, "kolaylaştırıcı bir rehber" olarak yapmayı tercih etmek… Bir öğretmen, öğrencisi için ya toprak olur ya bahçıvan. Topraksa çocuğun yetişmesi için her türlü koşulu hazırlar ve kucağında hayat bahşeder. Hayatın hediyesi ve emanetine sessizce hayranlık duyar. Bahçıvansa sürekli budamayı düşünür. Şurası olmadı, burası olacak der. Budayamazsa uzman bulur, budattırır. Ek dersti, etüttü, takviyeydi budar. Toprak her misafire hürmet eder. Bahçıvansa ayrık otu arar durur."

"Doğru eğitimi, büyük insanlar verir"
SELÇUK, iyi eğitimi verecek olanların öğretmenler olduğuna dikkati çekerek "Doğru eğitimi büyük binalar değil, büyük insanlar verir. Bu salonun girişinde ´İnsan, insanın gölgesinde yetişir.´ sözü misafirlerimizi karşılıyor. Zira şahsiyeti, şahsiyet bina eder. Güçlü bir şahsiyet olabilmek öğretmenin kendisini yetiştirmesinden geçiyor. Öğretmenlik çocuklara bir şey öğretmek değildir. Öncelikle ve hassaten öğretmenin kendi olgunlaşma serüvenidir. Kemalât ve kişisel gelişim yolculuğudur. Asıl yolcu öğretmendir. Çocukların gelişimi öğretmenin gelişimine doğrudan bağlıdır. Çocukları ancak ve ancak kendimize yatırım yaparak zengin kılabiliriz. Kamil bir öğretmenin koridordaki yürüyüşü bile derstir. Çocuklar ilk nazarda öğretmenlerin kalbiyle ilgilenir, beyniyle değil. O yüzden deneyimli öğretmenler bütün çocukların gözüne gözleri ve gülümsemeleri değmeden derse başlamaz. Bunun için çok yönlü öğretmenlere ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulundu.

“Büyük çaplı öğretmen eğitimi projeleri başlatacağız"
Öğrencileri çok yönlü olarak yetiştirecek olanların öğretmenler olduğunu ifade eden SELÇUK, "Önümüzdeki süreçte, öğretmen eğitimleri, öğretmenlerin çok daha donanımlı, çok daha iyi yetişmiş bireyler olarak sistemimize girmesini sağlamak için çok büyük çaplı öğretmen eğitimi projeleri başlatacağız." dedi.

"Paradigma değişikliği içindeyiz"
Bakan SELÇUK, Bakanlık olarak bir paradigma değişikliği içinde olduklarını ve Ekim ayında yapılacak makro plan sunumunda bu değişikliğin detaylarını açıklayacaklarını söyleyerek, "1970´lerden beri eğitim sistemimizin istikametinde bir değişiklik, bir kayıp var. Dünyanın 4´üncü büyük kırılmasına şahit olacağımız bir döneme giriyoruz. Bu; bizim için günlük operasyonlarla gerçekleştirilecek bir dönüşüm değil, çok daha büyük bir değişiklik, ekosistemin tümüyle değiştirilmesinin gerektiği bir durum. Bu durumun maddi unsurlarını dönüştürmek çok zor değil. Çünkü Türkiye´nin imkânları giderek artıyor. Bugün bunu dönüştürmenin zihniyet tarafındayız." dedi.

"Öğrenci sayımız 150 ülkenin nüfusundan fazla"
Türkiye´deki 17,5 milyon öğrenci ve 915 bin öğretmen olduğunu hatırlatan SELÇUK, "Öğrenci sayımız hemen hemen 150 ülkenin nüfusundan daha fazla. Bu, hakkını verdiğimizde büyük bir nimet, hakkını veremediğimizde ise büyük bir külfetin habercisi. En küçük değişiklik on binlerce öğretmeni ve yüz binlerce öğrenciyi etkiliyor." ifadelerini kullandı.

“İyi bir öğretmen hiçbir zaman mezun olmaz, hep öğrenci kalır”
Orta vadede sistemsel sorunlar çözüldükten sonra kalite konusunda daha fazla yol alabileceklerini ifade eden Bakan SELÇUK, şunları söyledi: “Bu çerçevede, sizinle yapacağımız mesleki çalışmaların da zaman içinde köklü bir değişime uğradığını fark edeceksiniz. Bu yıl mesleki çalışma programımızı titiz bir çalışma sonucunda yapılandırmaya çalıştık. Amacımız birlikte öğrenmeye devam etmek. Öğretmenler olarak en büyük yanılgımız Peyami Safa’nın deyişiyle üniversite bittiğinde eğitimimizin bittiğini sanmamız olacaktır. Diplomamız değil, daha sonra öğrendikleriniz ve yaptıklarımızdır ruhumuzdaki ateşimizi büyüten. O nedenle iyi bir öğretmen hiçbir zaman mezun olmaz, hep öğrenci kalır.
Mesleki çalışma programı dönemini en iyi şekilde değerlendirmek siz kıymetli öğretmenlerimizin elindedir. Bildiğiniz üzere öğretmenlerimiz arasında seminer dönemi olarak tanımlanan bu dönem tam da üzerinde taşıdığı anlam gibi yeni çalışmalara yön verecek bir tohumlama dönemi olabilir. Usta eğitimcilerin sizlere tavsiyelerini bulacağınız yeni hazırlanan videolar yeni başarılara yol açacak bu tohumlamanın aracı olabilir.”

“Öğretmen Ziya SELÇUK olarak yanınızdayım”
Millî Eğitim sisteminde her ne başarmak istiyorsak bunu başaracak olanın öğretmenler olduğunu dile getiren Bakan SELÇUK, “Siz bizim hikâyemizin başkahramanlarısınız. Sizin bize desteğiniz olmadığı müddetçe başarmamız imkânsız. Sizden tek ricam birlikte, yeniliklere açık çalışmalar yürütmeniz: çalışmamız, çalışmamız... Eğitim hikâyemizin başarısı yolunda ihtiyacınız olan her konuda ben yanınızdayım. Öğretmen Ziya SELÇUK olarak yanınızdayım. Biz birlikte başaracağız. Eğer bu çorbada bizim de tuzumuz bulunsun istiyorsak birbirimize destek olalım. Hiçbir mazeret, hiçbir ideolojik görüş farklılığı çocuğun hakkını ihmal etmemize engel olamaz. Ülkemiz, milletimiz, ailemiz, çocuklarımız, bugünümüz, geleceğimiz ve tüm insanlık için. Bu birlikteliğe daha önce hiç görülmemiş biçimde ihtiyacımız var. Çünkü hedeflerimiz büyük.” diye konuştu.

SELÇUK, aldıkları kararlarda öğretmenlerin görüşlerini önemsediklerini vurgulayarak, "Eğer biz büyük bir aileysek, 1 milyon öğretmenimiz var diye övünüyorsak, onların seslerine kulak vermemiz lazım. Geldiğimiz günden beri, sahadan her türlü yönetici ve öğretmen arkadaşlarımızı buraya davet edip onlarla birlikte çalışıyoruz. Buna benzer bir çalışmamız da "1 milyon öğretmen 1 milyon fikir" projesi olacak. Bu projenin önerisi de bir öğretmen arkadaşımızdan geldi. Bu kapsamda, alacağımız her kararı paydaşlarımızla tartışarak daha güzel daha pratik çözümler üreteceğiz."
KANALI: Etkinlik
  • Çok etkileyici bir konuşma. İnsanı tazeleyen, başını yeniden göğe kaldırıp hedefler koymasını sağlayan bir konuşma. Bir gün güzel ülkeme liyakat esası gelecek. Bakanımız bunun şuana kadar ki en somut göstergesidir.
  • Sayın bakanımız ,öğretmen arkadaşımız sizin bu gayretiniz bize şevk ve heyecan veriyor.Rabbim yardımcınız ve yardımcımız olsun.
  • Hatice Bildirici öğretmenimize Millî Eğitim Bakanımız Ziya SELÇUK'un 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Konuşması Canlı Yayınını metin olarak bizlere sunduğu için teşekkür ederim.İnşallah bu bir örnek olur.Canlı yayınların metinlerini de görmek temennisiyle emeğinize sağlık.
  • 25 yıllık meslek hayatımda beni en çok etkileyen bir konuşma idi. Sayın bakanımız gerek saha tecrübesi, gerekse insan kaynaklarını yönetme gücü ile gücümüze güç katacaktır. Tüm öğretmenlerimiz üzerine düşen görevleri tam ve zamanında yaptığında eğitimde büyük adımların atılacağına inanıyorum .
  • Çok etkileyici bir konuşma gerçekten. Öğretmenliği tekrar tekrar sevdiriyor insana.
  • Açıklamalar ümit verici beğememek mümkün değil
  • Güzel insanlar her yerde olmalı. :)
  • Tam tüm umutlarımı yitirmek üzereyken umut ışığımız oldun.Kelimeler cümleler kişinin donanımı kalitesini böyle ortaya koyar.Sizinle yeniden doğacağız.
  • Sayın bakanım sizinle aynı takımda olmaktan mutluyuz...

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.