Cumhuriyet Ortaokulu Pardus ile daha güçlü

Okulumuzda tüm etkileşimli tahtalar yerli işletim sistemi olan PARDUS-ETAP işletim sistemine dönüştürüldü

ANTALYA-Korkuteli Antalya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında okulumuz etkileşimli tahtalarında yerli işletim sistemi olan ve ismini Anadolu Parsı’ndan alan PARDUS işletim sistemine geçiş işlemleri tamamlanmıştır.

Korkuteli Cumhuriyet Ortaokulundaki etkileşimli tahtaların PARDUS işletim sistemine geçiş işlemlerini tamamlayan Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmeni Murat ALTUN tarafından PARDUS ETAP işletim sisteminin kullanımına yönelik öğretmenlere eğitimler verilmekte ve ihtiyaç duydukları zamanlarda anlık destek sağlanmaktadır.

TÜBİTAK tarafından oluşturulan ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilgisayar Formatör Öğretmenlerinin katkılarıyla geliştirilen ETAP sürümünü kullanan öğretmenlerden olumlu dönütler gelmektedir. Ülkemizde yazılım ve programlar için milyarlarca TL harcanmaktadır bu yüzden yerli yazılımların kullanımı ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlamaktadır. PARDUS içinde etkileşimli tahtada derslerde kullanılabilecek onlarca ücretsiz program bulunmaktadır. Öğretmenler bu ücretsiz programları derslerini daha etkili bir biçimde işlemek için kullanabilecekler. Önceden kullanılan ücretli işletim sistemi yazılımların içeriğinin bilinmemesi (kaynak kodun açık olmaması) tehlike arz ederken yerli işletim sisteminin kişisel verilerin güvenliği açısından da önemli bir açığı kapattığı görülmektedir. Okulumuzda kullanılan bilgisayarların da bu çerçevede PARDUS işletim sistemine terfi edilmesi sağlanacaktır. Bilgisayar derslerinde de öğrenciler yerli işletim sistemini öğrenecek ve kullanacaklardır bu sayede dış kaynaklı yazılım ve program bağımlılığı sona erecektir.
KANALI: Bilim/Teknoloji

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.