Ata’ya ziyaret

Aydın ili Didim ilçesi Didim Anadolu Lisesi müdür yardımcısı Gülnaz Balcı ve Didim Anadolu Lisesi öğretmenlerinden İlknur Kamacı, Seda Öztürk Avşan, Utku Özdoğan, Uğur Ateş’in görevli olarak aralarında bulunduğu 40 kişilik bir öğrenci grubu ve bir rehber tarafından Atamızın ebedi istiratgahı olan Anıtkabir’e 30.11.2018 tarihinde ziyaret düzenlendi.

AYDIN-Didim ilçesi Aydın ili Didim ilçesi Didim Anadolu Lisesi müdür yardımcısı Gülnaz Balcı ve Didim Anadolu Lisesi öğretmenlerinden İlknur Kamacı, Seda Öztürk Avşan, Utku Özdoğan, Uğur Ateş’in görevli olarak aralarında bulunduğu 40 kişilik bir öğrenci grubu ve bir rehber tarafından Atamızın ebedi istiratgahı olan Anıtkabir’e 30.11.2018 tarihinde ziyaret düzenlendi. Anıtkabir ziyareti esnasında, rehberimiz Gökhan Bey’in anlatımıyla Rasattepe’nin seçilme nedeni, Anıtkabir’in proje hazırlayıcıları, mimari yapısı ve özellikleri tanıtıldı. Anıtkabir’de yer alan müze ve odaların muhteviyatı hakkında bilgi verildi. Anıtkabir Komutanlığından önceden alınan izin ve onayla kabre çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Anıtkabir Özel Defterine öğrencimiz Azize Kevser Türkmenli tarafından Didim Anadolu Lisesi adına yazı yazıldı.
10 Kasım 1938’de İstanbul’da ölen Atatürk’ün naaşı, Ankara’ya getirilerek geçici olarak Etnografya Müzesi’ne kondu. Daha sonra Atatürk’ün kişiliğine uygun, ulusunun ona armağanı olacak bir anıtkabirin hazırlık çalışmalarına başlandı. “Atatürk Anıtkabir Proje Yarışması” düzenlendi ve 7 Mayıs 1942’de Prof. Dr. Emin Onat ile Doç. Dr. Orhan Arda‘nın projesi kabul edildi. Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı'nın ve inkılaplarının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara Anıttepe'de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır.
KANALI: Etkinlik

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.