Adem Çelik İlk ve Ortaokulu robotik kodlama takımı ROBOTİM kodlama şenliğinde.

İstanbul Büyükçekmece Adem Çelik İlk ve Ortaokulu öğrencilerinden oluşan robotik kodlama takımı ROBOTİM 5 ayrı proje ile Büyükçekmece kodlama şenliğinde sunumlarını gerçekleştirdiler. 27/28 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleşen şenlikte öğrencilerimiz robot ve kodlama çalışmalarını sergilediler.

İSTANBUL-1 ay gibi kısa bir sürede şenliğe hazırlanan Adem Çelik İlk ve Ortaokulu öğrencilerinden oluşan "ROBOTİM" robotik kodlama takımı, 5 ayrı proje ile Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Büyükçekmece Kodluyor" robotik kodlama şenliğine katıldılar. Scratch ile futbol oyunu, Mbot ile "Kaçan Kovalanır", Ardunio ile akıllı çöp kutusu, engelle karşılaşınca duran veya takiple çalışan otonom güvenli araba, oyuncak ve diğer eşyaları toplayan "Robotoplayıcı" çalışmaları 2 gün boyunca süren şenlikte sergilendi.
Scratch ile kodlanarak yazılan futbol oyunu bir devre kartı kullanılarak portakalların oyun konsolu yapılması ile gelen misafirlere oynatıldı. Kaçan kovalanır projesinde ise kodlanan robotlar üzerlerindeki balonu korumaya çalışırken rakibinin balonunu patlatmaya çalıştı. Güvenli araba kızılötesi sensörler sayesinde önüne çıkan engelde otomatik fren yapacak şekilde tasarlandı. Robotoplayıcı ise misafirlerle beraber tablet üzerinden kontrol edilerek oyuncak vb nesneleri toplama alanına taşıdı. Çöplerin çevreye koku yaymasının ve sevimli arkadaşlarımız kedi ve köpekler tarafından etrafa saçılabilmesinin önlenmesi; çöp kapaklarına dokunmayıp mikroplardan uzak kalma amacıyla akıllı çöp kutusu tasarlandı ve yapıldı. Çöp kutusunun önündeki sensöre elimizi uzattığımızda kapak kendiliğinde 90 derece açılacak şekilde kodlandı. Ayrıca gelen misafirlerimize web 2.0 aracı kullanılarak sergimize puan vermeleri saplandı. Tamamen katılımcıların etkin olduğu ve interaktif bir sunum yapıldı.
Projenin hazırlanmasında emekleri geçen , okul müdürümüz Recep SÖZVEREN'e, müdür yardımcılarımız Saniye ALBAYRAK ve Fazlı ALBAYRAK'a, öğretmenlerimiz Onur ERDÖNMEZ, Nagihan KARA'ya, okul aile birliği başkanlığımıza ve en büyük emeğe sahip öğrencilerimize teşekkür ederiz. Adem Çelik İlk ve Ortaokulu olarak geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek amacıyla çalışmalarına hız kesmeden devam edecek olup ve yeni projelerle yeni buluşlara adım atacaktır.
KANALI: Bilim/Teknoloji

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.