Plastinasyon Eğitimi

Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri TOBB Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Prof. Dr. Selçuk Tunalı’dan 4 Nisan-16 Mayıs 2018 tarihlerinde yedi hafta süren plastinasyon eğitimi aldılar.

ÇANKIRI- Merkez Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi 9. Sınıfa devam eden ÖYG(Özel Yetenekleri Geliştirme) grubu öğrencileri TOBB Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Prof. Dr. Selçuk Tunalı’dan 4 Nisan-16 Mayıs 2018 tarihlerinde yedi hafta süren plastinasyon eğitimi aldılar.
Kurumumuz fen bilimleri öğretmeni Nazlı Barış koordinatörlüğünde TOBB ETÜ Tıp Fakültesi akademik personellerinden Prof. Dr. Selçuk Tunalı ile gerçekleştirilen plastinasyon eğitimin temel amacı, öğrencilerimize bilimsel çalışma prensiplerini Türkiye´nin önde gelen tıp fakültelerinden birinin laboratuarında, alanında uzman bir bilim insanından alacakları eğitim aracılığıyla kazanmalarını sağlamaktır. Aynı zamanda öğrencilerimizin özel yeteneklerini geliştirme fırsatı yakalayacağı bu eğitim, gelecek planlamalarında onlara vizyon kazandırmıştır.
Uzun soluklu bir eğitimin ilk aşamasında öğrencilerimiz plastinasyon yapacakları kalbi hazırlamak için yıkadılar, diseksiyon ile yağ ve diğer dokuları temizlediler, kalbin dokularındaki hücrelerin bozulmasını engellemek için plastine edecekleri kalpleri formaldehit çözeltisine bıraktılar.
Formaldehit çözeltisinde bir hafta bekleyen kalpler su banyosu yaptırılarak formaldehit çözeltisi uzaklaştırıldı. Daha sonra kalpler aseton içine bırakıldı. Kalplerdeki doku sıvısı asetonla yer değiştirmesi için haftada bir aseton çözeltisi değiştirildi. Beklenen seviyeye ulaşılınca kalpler silikon ile asetonun yer değiştirmesi için vakumlandı. Bu aşamadan sonra kalplere son şekli verildi ve kuruması için bekletildi.
Bu eğitimi vermek üzere bize çok değerli vaktini ayıran Prof. Dr. Selçuk Tunalı hocamıza teşekkür ederiz.
KANALI: Bilim/Teknoloji

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.