Okulumuzda trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması etkinliği

Urla Jale Necdet Özbelge İlk/Ortaokulunda 06.02.2019 tarihinde okulumuzda Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması etkinliği yapıldı.

İZMİR- Urla Jale Necdet Özbelge İlk/Ortaokulunda 06.02.2019 tarihinde okulumuzda Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması etkinliği yapıldı.
26/10/2018 tarihinde 2918 sayılı Karayolları Trafik kanununun 74.maddesinde düzenlemeye gidilerek sürücülere; görevli bir kişi veya ışıklı trafik işaretleri bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlama, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını verme zorunluluğu getirildiği bildirilmiştir.
Bu düzenleme ile artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işaretleri bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaları ile belirlenmiş;
1- kavşak giriş ve çıkışlarında,
2-Yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır.
Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde mevzuata getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın artırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması çok önemli bir hale gelmektedir. Yıl boyunca yapılacak kampanya faaliyetlerinin başlatılması ve etkin bir farkındalık sağlanması için, 06 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.00 - 13.30 saatleri arasında tüm ilimizde ve okulumuzda eş zamanlı olarak devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla etkinlik düzenlenmiştir.
KANALI: Etkinlik

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.