Tangram ile eğleniyoruz

Satı Öztürk İlkokulu sınıf öğretmeni Hüseyin Karaçam kurucusu olduğu 'The Fun Mind Sport 'projesi kapsamında öğrenciler tangram oyunu oynadılar.

ANKARA-Pursaklar Satı Öztürk İlkokulu
3/A sınıfı öğrencileri ortağı olduğu The Fun Mind Sports eTwinning projesi kapsamında tangramı tanıyıp, oyunu oynadılar. Proje kapsamında yapılan bu etkinlikte öğrencilerde analitik düşünme,akıl yürütme,soyut düşünme,problem çözme,sınıflama , sıralama, tüme varım,tümden gelim,benzerlikleri görme, farklılıkları ayırma,parça bütün ilişkilerini kurma becerilerinin gelişmesi hedeflendi. Tangram sayesinde öğrencilerimiz çok yönlü gelişmiş ve eğlenerek oyunu oynamışlardır.
Değişik şekil ve boyutlardan meydana getirilen tangramlarda amaç soyut ve somut anlam ifade eden şekiller yaratmaktır. Oyunda kullanılan temel figürler kare, dikdörtgen, labirent, daire, elips ve kalp tangramdır ve her biri 7 parçadan oluşmaktadır. Bu 7 parça özel olarak dizayn edilmiştir ve birbirleri arasında mükemmel bir ilişki ve oran bulunmaktadır. Kural gereği herhangi bir tasarımın yapılması durumunda bütün parçaların kullanılması şarttır.
Tangram etkinliğini matematiksel kavramları öğretme de ve çocukların yaratıcılığını ortaya çıkarmak için kullanmak gerektiğini vurgulayan Hüseyin Karaçam öğrencilerinin de bu oyunu çok sevdiklerini söyledi.
KANALI: Etkinlik

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.