"Çevre içinse eğer, atıkları toplamaya değer"

Okulumuzda başlattığımız eTwinning projesi olan "çevre içinse eğer, atıkları toplamaya değer" projemizin etkinliklerine tüm hızıyla devam ediyoruz. Dönem boyunca öğrenci ve velilerimizi çevre sorunları ve çözümleri ile ilgili bilgilendirdik. Atık yağlardan sabun yaparak geri dönüşümü gösterdik. Kağıt ve plastik atıkların toplanarak geri dönüşüme kazandırılması sağlandı. Bu yolla okulumuzda çevre bilinci oluşturulmaya çalışıyoruz.

KIRIKKALE-Mustafa Kemal Ortaokulu olarak uluslararası bir eTwinning projesi olan "Çevre içinse eğer, atıkları toplamaya değer" "if it's favor of the environment, it's worth covering the wastes" isimli proje etkinliklerimiz tüm hızıyla devam etmektedir.

Bu haftaki etkinliğimiz atık yağlardan sabun üretmek. Bu etkinliğimizle birlikte çevre adına farkındalık oluşturmayı, geri dönüşümü kavratmayı hedeflemekteyiz.

Projenin Özeti:
Plastik atıklar doğada 400 yılın sonunda bile çözülmüyor. Kağıt atıklar ise çöp alanların artmasının ve daha çok ağaç kesilmesinin sebebi. Ülkemizde her 100 kişiden 90'ı kullanılmış atık yağları lavaboya dökerek hem doğayı kirletiyor hem de kanalizasyon sistemini tıkayarak şehir hayatını olumsuz etkiliyor. 1 lt atık yağ 1 milyon lt içme suyunu kirletiyor. Biz bu sebeple öğrencilerimizin çevreye olan duyarlılığını arttırmak ve daha temiz bir dünya için " Çevre içinse eğer,atıkları toplamaya değer" sloganıyla okulumuzda bu projeyi başlatıyoruz.Proje kapsamında 150 pet şişe veya 20 kg atık kağıt getiren her öğrenciye kitap hediye etmeyi, 1 lt atık yağ getiren her öğrenciye de atık yağdan elde ettiğimiz sabunları hediye etmeyi planlıyoruz.
KANALI: Etkinlik

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.