Barış Manço'yu tanıma etkinlikleri

Süleyman Sami Kepenek İlkokulu okul öncesi eğitim birimi öğrencilerimize Barış Manço’yu tanıtmak için Şubat ayı boyunca çeşitli etkinlikler ve pano düzenlemeleri yaptık.

SİVAS-Merkez Süleyman Sami Kepenek İlkokulu okul öncesi eğitim birimi öğrencilerimize Barış Manço’yu tanıtmak için Şubat ayı boyunca çeşitli etkinlikler ve pano düzenlemeleri yaptık. 22 Şubat 2019 tarihinde panomuzun son halini tamamlamış olduk. Sınıfımızın fonuna Barış Manço şarkılarını aldık ve etkinliklerimizi yaparken sürekli o şarkıları dinledik. Barış Manço’yu görsellerle birlikte çocuklarımıza anlattık. Sunum yaparken geçmişe gittik, bugüne geldik; hüzünlendik, neşelendik. Videolardan kısa bölümler seçtik ve “Adam Olacak Çocuk” sahnelerini izledik keyifle. Yıllar önce çocukların elinden tutan, onlara değer vererek sahneye alan ve sohbetle yüreklerinde yer edinen bir Barış Abimiz vardı. Şimdiki çocuklar da Barış Abilerini çok sevdiler. “Sevgimizi pekiştirelim” diye sınıfımızda çeşitli çalışmalar yaptık. Barış Manço’nun resmini çizdik, kuklasını yaptık, videolarını seyrettik, şarkılarıyla düşündük, hüzünlendik, pano düzenlemesi yaptık ve bol bol sohbet ettik. O kadar çok anlatmışız ki, eve gittiğinde Barış Manço için gözyaşları döken çocuklarımız bile olmuş. Seven sevdiğini inci taneleriyle hatırlar bazen. Çocukluk anıları değerlidir. Bizim çocukluğumuz Barış Manço ile iç içeydi. Televizyon programlarını, şarkılarını, sıra dışı ve aynı zamanda samimi hâlini çok severdik. Barış Manço farklı bir insan olmanın güzelliğiyle, 7’den 77’ye hepimize seslendi. Çocukların Barış Abisi, büyüklerin kardeşi, dedelerin ninelerin evladı oldu. Anadolu’yu yüreğine alıp dünyaya açılan, dünyayı dolaşıp Anadolu’yu unutmayan Barış Manço’yu hep hatırlıyoruz. Vefatının üzerinden yıllar geçse de şarkıları çocuklar tarafından hâlâ çok seviliyor. Yetişkinler şarkılarını daha bir anlayarak ve yürekten dinliyorlar. Sözlerdeki manaya dalıp, müziğin güzelliğine kapılıyorlar. Bizler öğrencilerimizle birlikte Barış Manço’yu hatırlamaya ve şarkılarını dinlemeye devam edeceğiz.
*Etkinliklerin ayrıntılı fotoğrafları: http://ssamikepenek.meb.k12.tr/icerikler/baris-mancoyu-tanima-etkinlikleri_6631751.html
KANALI: Etkinlik

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.