Bilim Günü

Fizik-Kimya-Biyoloji öğretmenlerimizin ekip öğrencileri ile gerçekleştirdiği toplamda 50 deneyin canlı icra edildiği ve geleneksel hale getirmeyi planladığımız bilim günümüzün ilki büyük bir coşku ile gerçekleştirildi.

SAKARYA-Serdivan Şehit Yılmaz Ercan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Fizik-Kimya-Biyoloji öğretmenlerinin ekip öğrencileri ile gerçekleştirdiği toplamda 50 deneyin canlı icra edildiği ve geleneksel hale getirmeyi planladığımız bilim günümüzün ilki büyük bir coşku ile gerçekleştirildi.
Programa 25. Dönem Sakarya Milletvekili Ali İnci, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Dere, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Alican Akdoğan, STK Başkanları, Okul Müdürleri ve velilerimiz yoğun katılım ve ilgi gösterdiler. Yapılan deneyler, tahliller, bilimsel tetkikler katılımcıları çok etkiledi.
Öğrencilerimizin çok iyi hazırlandığı bu etkinlikle ilgili ortak görüş; Bu Kızlarımızda Geleceğin Bilim İnsanını Görüyoruz. Bu ülkenin geleceğine katkı sağlayacak akademisyenleri, bilim insanları olacaklarının sinyalini veren kızlarımıza gelecekte üstün başarılar diliyoruz.
Program öncesinde bilim insanı Bilge Demirköz’ün hayatı, eserleri ve görüşlerinin anlatıldığı İngilizce TED X konuşması öğrenciler tarafından çok beğenildi.
Okulumuzda ilk defa yapılan ve bundan sonrada devamı yapılacak olan Bilim Günlerinin olgunlaşarak devam etmesi dileklerimizle emeği geçen Biyoloji Öğretmenimiz İbrahim Yıldız’a, Fizik öğretmenimiz Murat Taşkın’a, Kimya Öğretmenimiz Aslı Toçoğlu’na emeklerinden dolayı gönülden teşekkür ediyor, böyle bilimsel çalışmaların devamı dileklerimizle katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.
Bilim Gününde Yaptığımız Çalışmalar:
Fizik Alanında: Suyun elektrolizi, Elektromanyetik indüksiyon, Dalga leğeni, Transformatör, Hormonik hareket, Bernolli üfleyici, Optik deneyleri, Işığın kırılması, Plazma küresi
Kimya Alanında: Ph ölçer, Bukalemun deneyi, Balon deneyi, Mor bulut deneyi, Beyaz Beyaz=Sarı, Okunmayan yazı, Lava lambası, Doğal indikatörler, Mavi şişe deneyi, Duman deneyi, Tepkimelerle patlama, Sabun yapımı, Renk değişimi
Biyoloji Alanında: Diseksiyon, İşitme testi, Kör nokta testi, Kan grubu testi, Renk körlüğü, Kan pıhtılaşması, Ozmos, Soğan kökünde mitoz, Bira mayası, Vejetatif üreme, CO2 ölçme, Kuluçka makinesi, Çilekten DNA çıkarma, Ağız içi epitel hücre deneyi, İyot-Nişasta deneyi, Katalaz deneyi, Karbonhidrat-protein-yağ deneyi 05.04.2019
KANALI: Bilim/Teknoloji

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.