TÜBİTAK-4005 Nanoteknoloji Kulübü

TÜBİTAK-4005 Yenilikçi eğitim programlarını destekleme programı kapsamında yürütücülüğünü Boğaziçi üniversitenin gerçekleştirdiği proje kapsamında okulumuzda kurulan Nanoteknoloji Kulübü 19.04.2019 tarihinde Boğaziçi üniversitesi sosyal tesislerinde projelerini sergilediler.

İSTANBUL- Kartal Kartal Anadolu Lisesinde 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Nanoteknoloji kulübü kuruldu. 20 öğrenci ve 2 öğretmenin danışmanlığında kurulan Nanoteknoloji kulübü, Boğaziçi üniversite öğretim üyeleri Doç. Dr Emine Adadan ve Doç.Dr. Sevil Akaygün denetim ve yönlendirmeleriyle yıl boyunca çalışmalarını sürdürdüler.
Kulüp öğrencileri bu süre içerisinde; Hastane Enfeksiyonları, Büyüklük ve Ölçek, İlaç Salınımı ve Emiliminin Modellenmesi, Bakterilerin Görüntülenmesi, AgNP Sentezleme ve Antibakteriyel Etki, Nanoürünlerin Antibakteriyel Etkisi, Sorumlu Araştırma ve İnovasyon ve Etkileşimli Sergi Ürünü Geliştirme başlıklarında eğitim aldılar.
Kulüp öğrencileri 4’erli gruplar halinde projeler hazırladılar. Bu kapsamda birinci grup gümüş nanoparçacıkların doğaya karışması halinde tek hücreli canlı yaşamını nasıl etkilediğini katılımcılara anlattı. İkinci grup altın nano parçacıklarla kanserli bir hücrenin nasıl yok edilebileceğini modelledi. Üçüncü grup bir karbon allotropu olan ve yüksek teknolojide kullanılan grafeni balonlarla modelleyerek izleyicilere bu model ile karbon nanotüplerin nasıl oluşturulduğunu gösterdi. Dördüncü grup etkileşimli bir sözlük hazırlayarak izleyicilere nanobilim ve nanoteknoloji konusunda bilgilerini sınayacakları bir deneyim sağladı. Beşinci grup ise hazırladıkları ferro manyetik sıvılar ile izleyicileri hem meraklandırdı hem de bu manyetik sıvıların kullanıldığı yerler hakkında bilgi verdi.
Kartal Anadolu Lisesi Nanoteknoloji kulübü danışmanları Fizik öğretmeni Kemal AKSOY ve Biyoloji Öğretmeni Hakan DEMİR ve öğrencileri böylelikle yıl içerisinde yapılan eğitim faaliyetlerini Boğaziçi Üniversitesinde sunmuş oldu.
Başta Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim üyeleri Doç. Dr Emine Adadan ve Doç.Dr. Sevil Akaygün olmak üzere kulüp danışman öğretmenlerimiz ve geleceğimizin teminatı değerli öğrencilerimize teşekkür eder başarılarının devamını dileriz.
KANALI: Bilim/Teknoloji

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.