Kayseride Uluslararası Arenada İlk defa Proje Yarışmasında Dünya Üçüncüsü Oldu.

10.kez düzenlenen Uluslararası mühendislik, bilim ve teknoloji proje olimpiyatlarında (ıfest2 2019) 14-24 yaş arası öğrenci projeleri arasında Hidayet Aydoğan Sosyal Bilimler Lisesinden Yaşam ve Biyoloji alanında bir proje finale kaldı. 21-27 Mart tarihlerinde Tunus Monastır şehrinde yapılan proje sergi finalinde Bocapa bitkisini kullan atık sularını temizle adlı projesiyle yarışmada bronz madalya alarak yaşam ve biyoloji kategorisinde dünya üçüncü oldu.

KAYSERİ-Talas
Proje danışmanı biyoloji öğretmeni Fethi Ahmet ÖNER konuşmasın da; Tunus’ta yaklaşık 32 ülkeden 190 proje ile 1000 katılımcı bulunmaktaydı. Bu proje olimpiyatları farklı kategorilerde 14-24 yaş arasındaki öğrencilerin projelerinin sergilendiği bir yarışma festivalidir. Projelerin yanında ülkelerin kültürel faaliyetlerini sergilendiği etkinlikler de düzenlendi. Katılımcılar arasında profesörler, finalist proje katılımcıları, ülkelerin organizasyon temsilcileri hatta katılımcı öğrencilerin ebeveynleri de vardı. Sergilenen projeler kategoriler bazında uzman kişilerce ve farklı ülkelerin organizasyon temsilcileri tarafından değerlendirilmiş olup sonuçları 26 Mart tarihinde yapılan kapanış seramonisinde açıklandı.
Allah’ın izni ve yardımıyla projemizin değerlendirilmesi sonucunda yaşam ve biyoloji kategorisinde dünya üçüncülüğünü kazanmış, bronz madalya almış bulunmaktayız. Ülkemize ve özellikle Kayseri’mize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Kayseri’den uluslar arası areneda bu anlamda ilk defa bir proje ile katılım sağlamak ve dünya üçüncüsü olmak bizleri mutlu etmiştir. Ülkemizin bayrağını Tunus’ta dalgalandırmak ve Kayseri’mizi temsil etmenin haklı gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Bu anlamda çok büyük mutluluk ve onur duyuyoruz. Söyledi.
KANALI: Bilim/Teknoloji

    Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.