EBA Kodlama

Blok Tabanlı Kodlama Araçları

Scratch


Scratch yazılım geliştirme platformu ve programlama dili çocukların bilgisayar programlamaya ilk adımları atmalarını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Geliştirme işlemi MIT Media Lab the Lifelong Kindergarten Group tarafından yapılmaktadır. Burada size sunulan Türkçe malzemeler (Scratch ın Türkçe komutları ve Scratch hakkındaki e-eğitim) tamamen ÜMİT ASLAN tarafından geliştirilmiştir. Malzemeleri iyileştirme ve değişik uzman ve kullanıcı gruplarıyla bu malzemeleri değerlendirme çalışmaları yapılmaktadır. Yeni sürümler ve değişiklikler buradan sunulacaktır.

Blockly Games


Blockly Games programlamayı öğreten bir dizi eğitici oyundur. Daha önceden bilgisayar programlama deneyimi olmayan çocuklar için tasarlanmıştır. Oyuncular, oyunların sonuna gelindiğinde, geleneksel metin tabanlı dilleri kullanmaya hazır olacaktır. Oyunlar, oyuncunun hızını kendi ayarlayabileceği ve kendi kendine öğrenebileceği şekilde tasarlanmıştır. Blockly Games deneyimini hem sınıfta hem de sınıf dışında yaşayın. Bütün kodlar açık kaynaklıdır.

Alice


Alice, kod bloklarını belli bir mantıkla dizerek ekrandaki üç boyutlu nesneleri canlandırma üzerine kurulu bir platformdur. Algoritma mantığını görsel ve eğlenceli bir biçimde öğrenme imkanı sağlayan Alice, ortaokuldan (hatta daha da öncesi) üniversitelere, sınıflardan sınıf dışı ortamlara, görsel ve dil sanatlarından programlamanın temellerine ve başlangıç java kurslarına kadar birçok yerde ve durumda öğretmenler tarafından kullanılmaktadır.