Ekvator Çizgisi- Barış MANÇO Deney

Ekvator Çizgisi- Barış MANÇO Deney

Barış MANÇO nun 7 den 77 ye programı Ekvator Deneyi
qr
İNDİR:
KANALI: Coğrafya
PAYLAŞ:
  • Sevgili Barış Abimiz iyi niyetiyle bizi bilgilendirmek istese de bence videodaki "arkadaşı" bizlere hileli bir şov hazırlamış. Koriyolis kuvveti gerçekten de su ve havanın dönüş yönünü etkilese de bu kadar sınırlı bir alanda böyle büyük bir değişim gerçekleştirecek kadar etkili değildir.Videoyu dikkatlice izlerseniz adamın suyu döküş yönünü değiştirdiğini ve tam ekvator üzerindeyken suyu önceden doldurup hareketini sıfırladığını görürsünüz.
  • Coriolis küçük ölçekli alanlarda etkili değildir ,gösteri tamamiyle suyun kaba döküş yönüyle ilgilidir,dikkat ederseniz ekvator üzerinde su kaba dökülmüş ve bekletilmişken haraketsizdir,aynı şekilde kuzey ve güneyde de su bekletilip yani sudaki hareketin tamamiyle durması sağlanırsa saman çöpü hiç hareket etmez.Bu hile tamamiyle turistik amaçlıdır.
  • Harikaydı 👍👍👍👍
  • teşekkür ederiz barış manço mekanın cennet olsun
  • Rahmetlik Barış Manço, gerçekten de hem küçüklere hem de büyükleri eğitici ve öğretici programlar sunarak büyük bir misyon üstlenmişti. Coriolis kuvveti ile ilgili yukarıdaki yorumlara kesinlikle katılıyorum. Ama en azından konunun anlaşılması açısından derste destekleyici bir araç olacaktır kanaatindeyim. Tabiiki gerekli açıklama yapılmalı mutlaka.
  • hile suyu kaba eklerken yapılıyor. suyu kaba dökerken suyun dönüş yönünü de ayarlayacak şekilde döküyor

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.