Sınıf Yönetimi / Prof. Dr. Ziya SELÇUK

Sınıf Yönetimi / Prof. Dr. Ziya SELÇUK

06 Temmuz - 22 Ağustos 2009 tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı ve Sebit işbirliği ile gerçekleştirilen Öğretmen Mesleki Gelişim Eğitimi Projesi kapsamında Prof. Dr. Ziya Selçuk tarafından gerçekleştirilen sunum.
qr
İNDİR:
PAYLAŞ:
 • Sayın Bakanım sizi o ortamda görmek, geleceğe dair umudunu kaybetmeyen bir öğretmen olarak beni çok heyecanlandırdı.Katılımcı olabilmeyi çok isterdim. "Neden biz 1927 lere benzemek istiyoruz"sorunuz hakkında fikrimi belirtmek istedim. Biz gelenekçi bir yapıya sahibiz.ne gördüysek o dur.Bu anlayışın yanında bir de otoritemizi kanıtlama ve kontrolü elden bırakmama anlayışımız var.Çünkü uzun bir süredir toplum içerisinde öğretmenlik mesleğinin itibar kaybettiğini biliyoruz.otoriter ve mesafeli durunca bunun yanında çok ödev verip bu ödevlerle çocuk ve veliyi zorlayınca zannediyoruz ki biz otorite sahibi oluyoruz. Ek olarak 19 yıllık meslek hayatımda gözlemlediğim bir durumu paylaşmak istiyorum. Bir idareci olarak ders saatinde koridora çıktığınızda çıt çıkmayan sınıfın öğretmeninimükemmel bir öğretmen olarak değerlendiriyorsunuz.Gürültü olan bir sınıf öğretmeni ise otorite yoksunu.Daha bir çok sebep var ama ilk aklıma gelenler bunlar. Çok samimi olarak şunu ifade etmek istiyorum.O makamda olmanız öğretmen camiasında heyecan uyandırıyor.Çabalarınızla ve çabalarımızla geleceğimiz çok daha güzel olacak inşallah Sayın Bakanım.(Yorum yaparken aynı zamanda sizi dinledim.Değindiğiniz konuları yazmıştım,sizden duyunca silmedim.Daha da mutlu oldum) Yeni eğitim_öğretim yılımız hayırlı olsun
 • Sınıfta yaşadığımız sıkıntılar dışardan bakılıp anlatılınca ne komik görünüyor. Sık sık dışardan bir gözle bakıp değerlendirmeler yapmalı aynı döngünün içinde olmaktan kurtulmalıyız. Etkili bir paylaşım olmuş.
 • merhaba Sayın Bakanım, Gazi Üniversitesi Eğitim Enstitüsü'de doktora yaparken ders aldığım hocalarımdan biri demişti ki disiplin öğrencilerin put gibi oturması demek değildir. disiplin verimli geçen bir öğrenme etkinliğinin yan ürünüdür. buna kesinlikle katılıyorum. peki nasıl sağlarız disiplini? öğrenmede en etkili faktörün öğretmenin öğrencilerine kendisini ne kadar sevdirdiği olduğunu düşünüyorum. öğrenci sevdiği öğretmenin dersini çalışmak istiyor. çünkü henüz olmuş güzel anılarını hep canlı tutmak istiyor. eğer derste rahat ettiyse, ilginç bir şeyler öğrendiyse... bunları sürdürmek istiyor. sevdiğimiz hocamızın dersine vakit ayırıyoruz bunu kendimden ve çocuklarımdan biliyorum. öğretmenlerimizin özellikle ilk hafta ve devamında yapacakları en güzel şeyin ilk günden kurallar listesi sıralamak değil kendilerini sevdirmenin bir yolunu bulmaları olmalıdır. çocuk sizi severse kurallar onun için çok sevimli gelecektir. 23 yıllık öğretmenim bu sevgi yöntemini ikinci yılımda keşfettiğimden beri ilk haftamı buna ayırıyorum. öyle ki İstanbul'da 64 kişilik sınıfta bile ne disiplin sorunu ne başarısızlık yaşamadım. sevgi ile yapılırsa her şey çok daha kolay olur. disiplin asla sorun olmaz çünkü çocuk sizin gözünüzde güzel bir gülümseme için mutlulukla çalışacak ve rehberliğinizle başaracaktır.
 • Sayın Bakanım; Sayenizde öğretmen olduğum için gurur duyuyorum. Bana mesleğimin anlamını tattırdığınız için teşekkür ederim.
 • Çok başarılı bir eğitim olmuş. Kesinlikle katkısı oldu. Hocamıza ve bizlere ulaştıranlara teşekkür ederim.
 • Samimyet icinde resmiyet resmiyet icinde samimyet.
 • Videoları izleyince meslekte level atlamış hissi uyandı.
 • Dilek hocam yüksek lisans doktora ve burda sayamadığımız birçok eğitimi başarıyla tamamlamıştır :)
 • Bu video bana gerçekten birşeyler kattı. Yeniden sınıfımla buluştuğum zaman daha farklı olacağını düşünüyorum.
 • Etkili ve güzel bir paylaşım, sayın bakanımızı tebrik ederim.
 • Öğretmen dostu sayın bakanım böylesine ufkunuz ve vizyonunuz olduğu için size müteşekkiriz emin olun pek çok öğretmen arkadaşlarımız size umut dolu gözlerle bakıyor çünkü şimdiye kadar öğretmenin derdinden sizin kadar anlayan olmadı en azından ders esnasındaki o 40 dakikalık atmosferi, psikolojiyi olumlu ve olumsuz yönleriyle farkında olan birisiniz umarım bu güzel söylemleriniz güzel bir eylem haline dönüşür elbetteki bu hiç de kolay değil ve elinizde de sihirli değnek yok ama eminiz ki böylesine güzel düşüncelere sahip bir bakan elbette güzel işler başaracaktır, teşekkürler saygılar...
 • Mesleki gelişim amacı ile Milli Eğitim Bakanını dinlemek bir öğretmen olarak bana gurur verdi. Birçok meslektaşımın beklediği bir tablo olduğunu düşünüyorum.
 • harika
 • Gelişmeleri yakından takip etmenin, hayat boyu öğrenmenin önemini bir kere daha anladım. Daha dün sınıfta su içilmesini yasakladım. Bu videoda Sayın Bakanım durumu açıkladı. Eğer şu an bu videoyu seyretmemiş olsaydım bu yasağı devam ettirecektim. Bu tip püf noktalarını içeren yaşanmışlıkların derlendiği konferans sunum tek kişilik gösterilerin devam etmesi hep olması gerektiğini düşünüyorum . "Eğitimci yazar Alişan Kapaklıkaya katıldığı bir programda kendi hayatından anlattığı bir kesitle dinleyenleri ağlattı." diyor haberde. Geçen döneme damga vuran olay. Herhalde seyretmeyen seyredip gözyaşlarına engel olabilen yoktur. "Bir bilene sorun" kısmı daha zenginleştirilmeli. Hatta mümkünse zorunlu hale getirilmeli.
 • 28 yıllık meslek hayatımda ilk kez en yetkili ağızdan çok faydalı bir paylaşım dinledim. Bilginiz,onu paylaşma biçiminiz ve içtenliğiniz için ayrıca teşekkür ederim.İyi ki varsınız Sayın Bakanım.
 • 15 gün süren seminer eğitimlerinin toplamından daha faydalı bir saat
 • Sayın Bakanım; Değerli sunumunuz için çok teşekkür ederiz.
 • Güzel bir paylaşım olmus.tesekkurler
 • Özlediğimiz bir Milli Eğitim Bakanı'na kavuştuğumuz için çok mutluyum. Eğitimden gelen ve eğitimi iyi tanıyan bakanımız sayesinde toplumdaki eğitim sorunumuzu çözeriz. Bakanlar listesi açıklanırken Prof. Ziya Selçuk adını duyunca derin bir oh çekerek "şimdi eğitim sorunumuz çözülür işte " demiştim. Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • Özlediğimiz bir Milli Eğitim Bakanı'na kavuştuğumuz için çok mutluyum. Eğitimden gelen ve eğitimi iyi tanıyan bakanımız sayesinde toplumdaki eğitim sorunumuzu çözeriz. Bakanlar listesi açıklanırken Prof. Ziya Selçuk adını duyunca derin bir oh çekerek "şimdi eğitim sorunumuz çözülür işte " demiştim. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.