Devrilmeyen Tekerlek (Kuvvet - Hareket)

Devrilmeyen Tekerlek (Kuvvet - Hareket)

Cisme etki eden net kuvvetin sıfır olması, torkun da sıfır olacağı anlamına gelmez. Bu cisme etki eden net tork ise, cisme bir açısal momentum değeri kazandırır ve cisim dönme hareketi yapar. Dönme ekseninin doğrultusu bir koniyi oluşturacak şekilde bir topacın hareketine benzer biçimde olursa, buna presesyon hareketi denir. Bu hareketi dünyamız yaklaşık olarak 26000 yılda tamamlar ve bu hareket sonucunda kuzeyi gösteren yıldız değişir.
qr
İNDİR:
KANALI: Deneyler
PAYLAŞ:
  • Video çok güzel gökhan hocam. Yalnız düşey eksende hareket olmaz derken gösterdiğiniz kuvvetler aynı doğrultuda aynı hizada değiller. yani ipteki gerilme kuvveti ile cismin agırlığı aynı düzlemde değiller . O halde enden devrilmiyor. Bunun cevabını video da göremedim. saygılarımla.
  • Öncelikle çok teşekkür ederim çalışmalarınızdan dolayı .Ancak kafama takılanları sormadan geçemicem. Dönme yönü değişince neden torkun yönü değişiyor? torku oluşturan kuvvet ağırlık destek noktasıda ipin bağlandığı nokta ise teker bize doğru dönerken (ilk durum)tork eba yazısına doğru, teker tersyönde dönerken ise torku bu sefer bize doğru gösterdiniz. (tekerin konumu aynı enazında ipi diğer tarafa geçirebilirdiniz.) Ve Yılmaz hocamın sorduğu soru da çok yerinde net kuvvetin sıfır olduğunu biliyoruz ancak teker dönmezkende sıfır NEDEN dönmezken devrilen teker dönme hareketi yaparken devrilmiyor? cevablandırırsanız mutlu olurum teşekkürler...
  • bence Eba güzel bir site içindekilerde güzel
  • EBA MÜKEMMEL BİR SİSTEM HAZIRLAMADA EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLR

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.