Tangram oynuyoruz

  • kişi

ORDU - ORDU - Fatsa Dumlupınar İlkokulu 1/M sınıfı 11/01/2018 tarihinde Serbest Etkinlikler dersinde tangram seti ile tanıştı,oynadı,eğlendi.

ORDU - Fatsa Dumlupınar İlkokulu 1/M sınıfı 11/01/2018 tarihinde Serbest Etkinlikler dersinde tangram seti ile tanıştı,oynadı,eğlendi.
Tangram çok eski bir çin bulmacasıdır. Çin'de bile gerçek yaşı tam olarak bilinmeyen Tangram oyunu, özellikle Ming hanedanı tarafından çok rağbet gören yaratıcı zeka oyunuydu. Oyunun Çince adı Türkçe'ye "Yedi Parçalı Akıl Oyunu" veya "Bilgelik Oyunu" olarak çevrilebilir. Tangram'da amaç yedi farklı geometrik şekli kullanarak birbirinden farklı bütünler oluşturmaktır. Tıpkı her kurumda, birbirine benzer birimler bulunmasına rağmen her kurumun yapısının, işleyişinin ve ortaya çıkardıklarının farklı olması gibi,Tangram'da da benzer şekillerle yüzlerce hatta binlerce farklı şey yaratabilirsiniz.
Tangramın Faydaları: Dikkat eksikliği tedavisinde ilaç dışı yöntem olarak Tangram yurt dışında çok kullanılmaktadır. Dikkat eksikliği, unutkanlık ve algılama güçlüğü gibi problemlerle başa çıkmak için beyin egzersizlerini öneriliyor.Tangram’ın geometri hakkında olumlu duygular geliştirmek, uzamsal-görselleştirme becerileri kazandırmak, şekilleri sınıflandırmak, ilişkiler ve geometrik şekiller için sezgisel bir his geliştirmek, mekansal rotasyon becerilerini geliştirmek, “uyumlu” ve “benzer” olanı tanıtmak gibi daha bir çok faydası var.
1/M Sınıfı da bu gerçekler ışığında bu eğitim materyalinden oldukça faydalandı. Eğlenceli,meraklı ve öğrenici dakikalar geçirdi.
KANALI: Yaşam
PAYLAŞ: