Çubukbey Anadolu Lisesinde Kültür Sergisi yapıldı

  • kişi

Çubukbey Anadolu Lisesinde "Memleketimin Her Köşesi Cennet" isimli eTwinning projesi kapsamında kentteki kültürel değerlerin tanıtımı amacıyla 26.12.2018 Çarşamba günü Kültür Sergisi Düzenlendi.

ELAZIĞ-Merkez Çubuk Bey Anadolu Lisesinde eTwining projeleri kapsamında kentteki tarihi ve kültürel değerler "Memleketimin Her Köşesi Cennet" isimli e-twinning projesi kapsamında kültür sergisi düzenlendi. 2 öğretmen ve 30 öğrencinin katılımıyla hazırlanan proje kapsamında kültürel değerlerin öğrencilerle buluşturulmasının amaçlandığı belirtildi.Kürsü başın da da türkü söyleyen öğrenciler, geçmişi yaşadı.

Kültürel değerleri yakından tanıtmak amacıyla yapılan güzel bir proje olduğuna değinen Okul Müdürü Serhat Mutlu CAVLI, Kültürel mirasın yeni nesillere aktarılmasını önemsediklerini kaydetti.

Proje sorumlularından Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Veysel Emir, her memleketin cennet olduğunu belirtti. Veysel Emir, “Projemiz memleketimin her köşesi cennet isimli bir e twinning projesi. Adından da belli olduğu üzere projeye dahil olan iller bulundukları memleketin her köşesinin cennet olduğunu, coğrafi ve kültürel özelliklerini tanıtacak ve bunu da diğer proje ortaklarıyla paylaşacak. Bizde bu amaçla buradayız. Okulumuzu ve ilimizi diğer proje ortaklarımıza tanıtıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Memleketin her köşesi cennet olduğunu ifade eden Proje sorumlularından İngilizce öğretmeni Eda Kılıç, “Proje ile öğrencilerimizin gidip göremedikleri yerleri online bir platformda paylaşmayı hedefliyoruz. Bu proje kapsamında okulumuzu tanıtan videolar hazırladık. Bunları dijital ortamda paylaştık. 26 şehir 55 okulun bahçesinden toplanan toprakları Konya ya gönderip ağaç diktik. Tüm ürünleri öğrenci ve öğretmen arkadaşlarımızla bir araya getirdik" dedi.

Elazığ´ın özel bir şehir olduğuna değinen Kılıç,"Yemekleri, müziği ve dansıyla özellikle de kürsü başıyla bu özel şehri diğer ortak okullarda tanıyacaklar. Burada en çok öne çıkan kürsü başı. İnsanlar burada tarihi yaşayacaklar ve bu kültürün devam ettiğini görecekler. Sergimizde yemek bölümümüz var. Elazığ’ın önden gelen yemeklerinden içli, Harput köfte, mantı, kömbe ve sarma bulunuyor. İğne oyacılığı örnekleri de var. Öğrencilerimiz kültürlerini yaşadılar ve bunu devam ettirmek için mücadele edecekler. Var olan kültürlerini öğrenmek onlara çok şey katar” ifadelerini kullandı.

Emekli Öğretmen ve Bakır Rölyef Sanatçısı Harun Taşdemir, yaptığı çalışmalardan bahsetti. Taşdemir, “Şu anda Türkiye’nin rölyef dalında benzetme tekniğini uygulayan tek sanatçısıyım. 24 tane sergi açtım 2 tanesi Avrupa’da Fransa Paris’te ve Almanya’da Frankfurt’ta olmak üzere 24 sergi açtım. Bu sergilerde çok büyük övgülere mazhar olduk. Her dilden, her milletten insanlar sergimizi gezdiler şeref defterimize, onur defterimize bizimle ilgili övüş dolu sözler yazdılar. Bunlar bize miras olarak kaldı” diye ifade etti.
KANALI: Kültür/Sanat
PAYLAŞ: