Erasmus+ Bridging Cultures Projesi Türkiye Hareketliliği

  • kişi

Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak ‘‘Bridging Cultures’’ adlı Erasmus+ projesi kapsamında 5 ülkeden 40 öğretmen ve öğrenciye ev sahipliği yaparak Türkiye hareketliliğini 03-07 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştirdik. T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim Ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca yürütülen Erasmus + KA229 programı çerçevesinde Avrupa Komisyonu’ndan hibe ile desteklenen projedeki ilk hareketlilik Türkiye’ye gerçekleştirildi.

NEVŞEHİR-Merkez Okullararası Değişim Ortaklıkları ''Bridging Cultures'' adlı projemiz kapsamında Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Polanya ve Portekizli misafirlerimizi okulumuzda ağırladık. Son gün sertifika programı ile birlikte misafirlerimizle hediyeleşme merasimi gerçekleştirdik. Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu olan okulumuz Recep Tayyip Erdoğan AİHL İngilizce Öğretmenimiz Fitnat Tavacı tarafından ‘‘Kültürlerarası Etkileşim Yoluyla İngilizce Öğretimi’’ üzerine hazırlanan Avrupa Birliği Erasmus Programı Stratejik Okul Ortaklıkları (KA229) alanında Portekiz, Polonya, Romanya, Yunanistan ve Bulgaristan ortaklı projemizin ilk hareketliliği 03-07 Aralık 2018 tarihlerinde Türkiye’de yapıldı.
Proje kapsamında öğrencilerimiz uluslararası boyutta kültürlerarası etkileşim ve farkındalık kazıp, Avrupa Birliği'nin çok dilli ve çok kültürlü yapısı hakkında fikir sahibi olmuşlardır. Proje ortaklarımız Polonya, Portekiz, Bulgaristan,Yunanistan ve Romanya’dan katılan öğrenciler proje aktivitelerini yaparken birlikte zaman geçirme şansı da yakaladılar. Öğrenciler kendilerini, okulunu, yaşadığı ili, ülkesini ve günlük yaşamı hakkında sunum yaparak hem İngilizce konuşma becerilerini geliştirdiler hem de kültürel paylaşımlarda bulundular.
Projenin açılış programında okul proje koordinatörü İngilizce Öğretmeni Fitnat Tavacı’nın proje tanıtım sunusu, okul sunusu ve Türk eğitim sistemini tanıtan sunumları yapmasının ardından proje ortak okullarına içerisinde Nevşehir’i ve Kapadokya bölgesini tanıtan CD, kataloglar, posterler, kitapçıklar ve hediye paketleri verilmiştir. Toplantı programı kapsamında sınıf ziyaretleri, projenin sosyal ve kültürel faaliyetleri çerçevesinde rehber eşliğinde Nevşehir ili, Kapadokya bölgesi ve müze gezileri düzenlenmiştir. Protokol ziyaretleri kapsamında ise Nevşehir Belediyesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Nevşehir Gençlik merkezi ziyaret edilmiştir. Hareketliliğin son gününde katılımcılara sertifikaları verildi. Bir sonraki proje hareketliliği 2019 Mart ayında Bulgaristan’ın Vidin şehrinde olacaktır.
KANALI: Kültür/Sanat
PAYLAŞ: